Życzenia Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Warszawa 14.10.2021r.

Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy warszawskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych,

z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam warszawskim Nauczycielom i Pracownikom oświaty gorące podziękowania i życzenia. Dzień Nauczyciela jest w tym roku tyleż radosny, co trudny. Wciąż trwa pandemia, co oznacza niepewność, stres, zaostrzone rygory funkcjonowania szkół i przedszkoli, dodatkowe obowiązki nałożone na Państwa ręce i głowy. Ponadto, niestety, kolejnej fali pandemii towarzyszy druga fala reform oświatowych, jakie zamierza wprowadzić rząd. A te zmiany oznaczają ograniczenie autonomii szkoły, zmniejszenie roli nauczycieli i rodziców w ocenie jej funkcjonowania, czy wyborze dyrektora placówki, zwiększenie kontroli, straszenie sankcjami karnymi. Ostatnio dołączyły do tego kontrowersyjne propozycje dotyczące statusu zawodowego nauczycieli. Gdy do tego zestawu zmian dołożymy zapowiadane przez rząd ograniczenie dochodów samorządów terytorialnych, co zmusza gminy i powiaty do podejmowania trudnych decyzji ograniczających wydatki na rzecz społeczności lokalnych, to mamy rzeczywiście trudny i przełomowy czas. Dlatego nie dziwię się protestom nauczycieli, solidaryzuję się z Wami. Nie dziwię się, że wychodzicie na ulice, skoro w ministerialnych gabinetach nie chcą Was wysłuchać.

Zgodnie z naszą warszawską tradycją uroczystość wręczania dorocznych Nagród Prezydenta m.st. Warszawy z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbywa się na Zamku Królewskim. Odbędą się równie ważne uroczystości w dzielnicach, szkołach i innych placówkach oświatowych. Do podziękowań dla nauczycieli kierowanych ze strony władz Warszawy, dyrektorów placówek oświatowych, dołączą te najbliższe – od Waszych uczniów i ich rodziców.

W warszawskich placówkach oświatowych pracuje 31,5 tysiąca nauczycieli. Jesteście jedną z najważniejszych grup „budowniczych naszego miasta”, bowiem mówiąc o inwestycjach miejskich nie możemy ograniczać się jedynie do budowy dróg, mieszkań, infrastruktury, ale chcemy silnie podkreślać, że tworzenie kapitału ludzkiego, kapitału intelektualnego i społecznego odbywa się w szkołach i innych placówkach oświatowych. I to wysoka jakość tego zasobu zdecyduje o naszej przyszłości. Dlatego też uczcie prawa do własnego zdania, nie bójcie się. Warszawa będzie nadal tworzyła jak najlepsze warunki dla Waszej pracy, budujemy nowe przedszkola i szkoły, wiele szkolnych budynków remontujemy, dokładamy z miejskich środków do nauczycielskich pensji, finansujemy zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, zapewniamy bezpłatne doskonalenie dla nauczycieli, uruchomiliśmy platformę edukacyjną Eduwarszawa.pl. Pod koniec września zawiesiliśmy wiechę na budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, który wkrótce będzie służył warszawskim uczniom i nauczycielom.

Życzę Państwu wszystkiego najlepszego w tym uroczystym dniu oraz spokojnej pracy w całym roku szkolnym.

Rafał Trzaskowski

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy