null

Życzenia Prezydenta m.st. Warszawy na zakończenie roku szkolnego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Szanowni dyrektorzy i dyrektorki, nauczyciele i nauczycielki, pracownicy administracyjni oświaty!

Mili uczniowie, uczennice i rodzice!

Hasła „wakacje” powtarzać nikomu dwa razy nie trzeba! Już za chwilę każdy z Państwa uda się nad morze, góry, rzekę czy jezioro, by zaczerpnąć oddechu po trudach mijającego roku szkolnego. Życzę, by wakacyjnym podróżom towarzyszyły same pozytywne wrażenia, a pięknie przeżyte chwile dały poczucie szczęścia!

Zanim jednak się rozjedziecie, chciałbym krótko podsumować ostatnie miesiące w warszawskiej edukacji. Działo się oczywiście bardzo dużo, co staje się naszą dobrą tradycją. We wrześniu 2022 r. oddaliśmy do użytku dwie nowe szkoły podstawowe (na Woli) oraz przedszkole na Targówku. Podpisaliśmy umowy na powstanie placówek na Białołęce i Odolanach. Systematycznie remontujemy, rozbudowujemy i przebudowujemy istniejące budynki, na bieżąco je doposażając. Niedawno wzbogaciliśmy ofertę o Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego, powstałą przy CNK.

Łącznie w Warszawie mieliśmy 282 tys. uczniów, w tym 14 tys. z wciąż ogarniętej wojną Ukrainy. Na działania oświatowe przeznaczyliśmy w 2022 r. z budżetu miasta rekordową kwotę 5,7 mld zł. W 2023 r. będzie to ponad 6 mld zł. Nie zamierzamy oszczędzać na edukacji, mimo że subwencja pokrywa niespełna połowę wszystkich kosztów.

Dzięki Państwa ciężkiej, choć – mam nadzieję – dającej też radość pracy, udało się większość tegorocznych trudności pokonać. Powoli zapominamy o traumatycznym doświadczeniu pandemii. Stale niesiemy pomoc ukraińskim uczniom, pobierającym naukę w polskim systemie, wspomagani przez darczyńców zagranicznych (szczególnie UNCEF) i organizacje pozarządowe. Przykładamy dużą wagę do dobrostanu psychicznego dzieci i nauczycieli, organizując wiele warsztatów, konsultacji, a przede wszystkim poszerzając pomoc psychologiczną. Zapewniamy swobodny dostęp do uprawiania sportu oraz letni i zimowy wypoczynek pozostającym w mieście uczniom.

Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych nauczycieli i nauczycielek, którzy nie zniechęcają się i dla dobra dzieci zostają w zawodzie. Staramy się ich wspierać dodatkowymi środkami. Jesteśmy wdzięczni dyrektorom i dyrektorkom szkół za mądre zarządzanie placówkami oraz obronę ich niezależności przed zakusami władz centralnych. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności, talentów, determinacji młodych ludzi, którzy pokonując przeładowanie programów czy natłok sprawdzianów, stale mają w sobie otwartość i chęć do poznawania świata. Wielu z nich nagrodziliśmy stypendiami i innymi wyróżnieniami. Jesteśmy również zobowiązani rodzicom za wspólne, aktywne tworzenie systemu stołecznej edukacji.

W kończącym się roku szkolnym 2022/2023, wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, utworzyłem stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. O tym, jak bardzo potrzebna była taka funkcja, świadczy liczba i waga zgłaszanych do niego spraw. Większość z nich daje się rozwiązać na zasadzie polubownej, w myśl dialogu i wzajemnego szacunku, co mnie niezwykle cieszy.

Życzę szczęśliwych i udanych wakacji!

 

Rafał Trzaskowski 

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Załączniki: