null

Życzenia Dyrektorki Biura Edukacji z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy oświaty!

14 października 1773 roku król Stanisław II August powołał Komisję Edukacji Narodowej, która stała się pierwszym w Europie ministerstwem oświaty. Na pamiątkę tego wydarzenia od 1972 roku obchodzimy w Polsce Dzień Nauczyciela, przemianowany dziesięć lat później na Dzień Edukacji Narodowej. Jego ciągłość pokazuje, jak istotną dziedziną życia jest oświata - zarówno blisko 250 lat temu, jak i obecnie.

Dziś więc Wasze Święto. Wyrażają Wam wielką wdzięczność i uśmiechają się do Was całe pokolenia uczniów - wykształconych oraz wychowanych dzięki talentom, wiedzy, kreatywności nauczycieli i pracowników oświaty. To Państwo sprawiacie, że szkoła może się rozwijać, nawet w trudnym dla niej okresie niedostatecznego finansowania czy prób ograniczania autonomii. To Państwo przeprowadziliście dzieci i młodzież przez nauczanie zdalne podczas pandemii koronawirusa. To wreszcie Wy dźwigacie na swoich barkach ciężar ukształtowania kolejnych generacji świadomych, otwartych, rozumiejących i ciekawych świata obywateli naszego kraju.

Wielu z Państwa postrzega wykonywanie swojego zawodu jako swoistą misję, która mimo niewystarczających wynagrodzeń oraz wprowadzanych bezrefleksyjnie reform musi być kontynuowana. Dzięki Waszej elastyczności, determinacji i aktywności szkoła może stale przekazywać wiedzę, jak również wpajać wartości demokratyczne.

M.st. Warszawa zawsze stoi po Państwa stronie, służąc pomocą w realizowaniu Waszej pracy i wspierając aspiracje. Oddajemy do użytku nowe budynki szkolne, pracownie, prowadzimy remonty, doposażamy placówki, finansujemy szkolenia, podnosimy dodatki do pensji. Do oświaty nie "dokładamy" - my w nią inwestujemy. Traktujemy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych jak cenny skarb. Kapitał na dobrą przyszłość Polski.

Życzę Państwu lepszego czasu. Dla całej edukacji i Was osobiście. Życzę, by szkoły przestały być upolityczniane, prestiż zawodowy ich kadry zaczął w końcu rosnąć, a docenienie pracy przychodziło na co dzień, nie od święta. Życzę też, by kolejne zmiany, proponowane przez ministerstwo, były konsultowane przede wszystkim z Wami i uwzględniały uwagi, które składacie.

Niech 14 pażdziernika wróci myślenie o edukacji jako filarze życia społecznego. Tak, jak chcieli tego wielcy reformatorzy szkolnictwa z XVIII wieku.

 

Joanna Gospodarczyk – Dyrektorka Biura Edukacji Urzędu m.st Warszawy wraz z pracownikami