null

Znamy już pierwszych laureatów Warszawskiej Nagrody Edukacyjnej im. Marka Edelmana

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nagroda Edukacyjna im. Marka Edelmana przyznana. Pierwszymi laureatami zostały: podstawówka z Mokotowa, technikum z Targówka i placówka wychowania pozaszkolnego z Ochoty.

We wtorek, 13 października o godz. 12.00 ogłoszono wyniki (online) nagrody, której organizatorem i fundatorem Nagrody jest m.st. Warszawa, przyznaje Rada m.st. Warszawy, a partnerem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach a jej pierwszymi laureatami zostali:

  • w kategorii szkoły podstawowe - Szkoła Podstawowa Specjalna nr 201 w Warszawie (ul. Dolna 19); 
  • w kategorii szkoły ponadpodstawowe - Technikum nr 11 im. Piotra Wysockiego w Warszawie (ul. św. Jacka Odrowąża 75);
  • w kategorii placówki wychowania pozaszkolnego i bursy - Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Warszawie (ul. W. Skorochód Majewskiego 17).  

O przyznaniu wyróżnienia decydowała kapituła, w składzie: Dorota Łoboda, Beata Michalec i Sławomir Potapowicz (Rada m.st. Warszawy), Paula Sawicka, prof. Barbara Engelking, dr Michał Trębacz (eksperci),  Anna Czerwińska i prof. Dariusz Stola (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN). Przewodniczyła jej Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

To, jakim miejscem jest i jakim miejscem będzie w przyszłości Warszawa, zależy w dużej mierze od edukacji. A rozwijanie kompetencji obywatelskich i społecznych młodych warszawiaków odgrywa tu rolę kluczową. Warszawska Nagroda Edukacyjna im. Marka Edelmana nagradza działania związane z edukacją obywatelską, historyczną i kulturalną. Promuje i rozwija pozytywne wzorce i postawy społeczne – niezgodę na obojętność, otwartość, solidarność, altruizm i empatię - wśród warszawskich uczniów. Ma budować więzi międzypokoleniowe i uwrażliwiać na wszelkie zagrożenia wynikające z fanatyzmu czy braku tolerancji. Odwołuje się przy tym do postaci jednego z przywódców powstania w Warszawskim Getcie, działacza społecznego i bezsprzecznego autorytetu, jakim był i jest doktor Marek Edelman.