Odkryjmy razem sekrety animowanego kina. Spójrzmy okiem kamery na sztukę. Zabawmy się w filmowe jury, jak na największych festiwalach. Od 14 września zapraszamy na jesienne warsztaty filmowe dla rodzin w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Zajęcia będą odbywały się co sobotę, do grudnia 2024.
O projekcie
Filmowa pracownia edukacyjna dla dzieci Trampolina do Kina, stworzona w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ma na celu rozwijanie twórczego potencjału i poszerzenie kompetencji artystycznych dzieci o niezbędne dziś umiejętności wyrażania siebie za pomocą przekazów audiowizualnych. Edukacja filmowa to nauka języka filmowego, potrzebnego do odczytania filmu jako dzieła sztuki, ale też do rozumienia i krytycznego odbioru innych przekazów audiowizualnych. Naszym celem jest edukowanie poprzez praktykę i zabawę – najwięcej dowiadujemy się o filmie, biorąc udział w jego tworzeniu.
Na zajęcia, które poprowadzą doświadczone edukatorki, znawczynie i pasjonatki sztuki filmowej zapraszamy dzieci wraz z rodzicami i opiekunami. Dwa z kilkunastu jesiennych warsztatów organizowane są przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy we współpracy z Cinemini Europe. Tym samym Trampolina do Kina dołączyła do projektu edukacji filmowej dla najmłodszych Cinemini Europe. Wszystkie warsztaty odbywające się w CKF w ramach Trampoliny do kina to szansa, by dzieci, rodzice i opiekunowie mieli możliwość odkrywania różnorodnego świata ruchomego obrazu w interesujący i zabawny sposób.
Program jesiennych warsztatów w CKF
ODKRYWCY ANIMACJI. PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK 7+
14.09.2024 12:00
28.09.2024 12:00
„Plastusiowy Pamiętnik” to serial animowany zrealizowany w oparciu o wydaną w 1936 roku książkę Marii Kownackiej. Pisarka jest patronką roku 2024 warszawskiej dzielnicy Żoliborz, gdzie mieszkała i tworzyła. W tym roku obchodzimy też 130. rocznicę jej urodzin. W książce Marii Kownackiej mała Tosia ulepiła Plastusia, który mieszkał w pudełku od zapałek. My też będziemy lepić swoje Plastusie, i animować je metodą poklatkową. Ciekawe, jakie będą miały przygody? Warsztat poprowadzi Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
SZTUKA W KADRZE | OKO KAMERY 10+
21.09.2024 12:00
bilety
Największa kamera na świecie ma obiektyw o średnicy 1,57 m i taką rozdzielczość żeby zarejestrować cząstkę pyłu księżycowego. Najmniejsza zaś jest wielkości ziarenka piasku. Na warsztatach poznamy ciekawostki o kamerach filmowych i sami skonstruujemy własną według indywidualnych potrzeb. Warsztat poprowadzi Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
FILMOWA ROZGRZEWKA | TAK SIĘ TO ROBI W TV 9+
05.10.2024 12:00
3, 2, 1... Gotowi? Robimy swój własny program telewizyjny! Kulinarny, śniadaniowy, kryminalny, talent-show, a może dokumentalną telenowelę - żaden z tych gatunków nie ma przed nami tajemnic. Widzimy się w studio! Warsztaty poprowadzi Zuzanna Sorówka - reżyserka i scenarzystka. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jej krótkometrażowy film „Mother Dear” był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce oraz za granicą. Jest także autorką teledysków i kampanii społecznych oraz laureatką Nagrody Specjalnej w ramach konkursu Papaya Young Directors 2021. Współorganizowała warsztaty w ramach programów Trampolina do Kina i Warsaw Film Nest w CKF im. Andrzeja Wajdy.
ZABAWA W FILMOWE JURY 10 +
12.10.2024 12:00
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami i opiekunami na pokaz 3 filmów krótkometrażowych połączony z rodzinnym jurorowaniem. Wspólnie obejrzymy filmy, ocenimy je, będziemy krytykować i bronić swojego zdania, dyskutować i debatować, przeprowadzimy głosowanie i wybierzemy najlepszy film. Dzięki temu nauczymy się podstawowych pojęć z obszaru filmu i techniki filmowej. Warsztaty poprowadzi Alicja Nowacka - filmoznawczyni, edukatorka i koordynatorka wydarzeń w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Programowała festiwale młodego widza LET'S DOC oraz Kino w Trampkach. Laureatka Grand Prix XXVII Konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla krytyków filmowych.
ODKRYWCY ANIMACJI. JAK BIEGNIE KOŃ? 7+
19.10.2024 12:00
Jak biegnie koń? Z pomocą fotografii sprzed 130 lat wprawimy w ruch specjalne lalki. Będzie łamigłówka do rozwiązania: jak ustawić nogi konia, żeby ruszył cwałem? Warsztaty z tworzenia animacji poklatkowej poprowadzi Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
CINEMINI. ZABAWA Z PERCEPCJĄ 6+
26.10.2024 12:00
bilety
W ramach projektu edukacji filmowej dla najmłodszych Cinemini Europe, zapraszamy na pierwszy warsztat z filmem „Sally”. To film, który bawi się naszą percepcją i wyzwala w widzu chęć zrozumienia, w jaki sposób powstało to, co widzi. Zastanowimy się też jakie dźwięki wydają kulki. Użyjemy rąk i stóp, aby je stworzyć. Zaczarujemy również grawitację, bo dzięki kamerze filmowej kulki z łatwością ją pokonują. Będziemy do tego potrzebować przezroczystego kwadratowego pojemnika lub butelki, kulek i telefonu komórkowego lub kamery wideo. Poeksperymentujemy także z innymi przedmiotami i płynami. Wszystko to będzie czekać na Was w CKF, no oprócz telefonów komórkowych rodziców. Warsztat poprowadzi Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
FILMOWA ROZGRZEWKA Z DRESZCZYKIEM 9+
09.11.2024 12:00
Detektyw, śledztwo, podejrzani, przesłuchanie - to może oznaczać tylko jedno: robimy kryminał w stylu noir. Szykujcie dowody i alibi, to będzie dzień pełen wrażeń. Warsztat poprowadzi Zuzanna Sorówkav- reżyserka i scenarzystka. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jej krótkometrażowy film „Mother Dear” był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce oraz za granicą. Jest także autorką teledysków i kampanii społecznych oraz laureatką Nagrody Specjalnej w ramach konkursu Papaya Young Directors 2021. Współorganizowała warsztaty w ramach programów Trampolina do Kina i Warsaw Film Nest w CKF im. Andrzeja Wajdy.
SZTUKA W KADRZE. SZALONY ANDY 8 +
16.11.2024 12:00
bilety
Jednym z artystów, który jako pierwszy zaczął eksperymentować z filmem był Andy Warhol. Jego barwna sztuka i postać zainspirują nas do tworzenia obrazów bezpośrednio na taśmie filmowej. Sprawdzimy jak z tym materiałem eksperymentowali inni artyści i stworzymy własne autoportrety wielokrotne. Warsztat poprowadzi Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
ODKRYWCY ANIMACJI. DOKUMENTALNY RYŚ 10+
23.11.2024 12:00
bilety
Ryś to symbol Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC i wkrótce wystąpi w filmie waszego autorstwa. Narysuj rysia, wytnij rysia, zanimuj rysia! Warsztat poprowadzi Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
CINEMINI. ZOBACZYĆ MUZYKĘ 6+
30.11.2024 12:00
bilety
Podczas warsztatu obejrzymy (nie raz!) eksperymentalny film animowany, namalowany bezpośrednio na celuloidzie, w którym kolorowe smugi tańczą po ekranie przy akompaniamencie muzyki. Zamkniemy oczy i puścimy film jeszcze raz. „Jakie obrazy mogą pasować do muzyki?”. Zobaczmy też film bez dźwięku i stworzymy ścieżkę dźwiękową do ruchomego obrazu, wydając melodie, odgłosy, dźwięki ustami, rękami lub stopami. Sprawdzimy co to takiego taśma filmowa 35 mm i w jaki sposób można na niej malować, zachowując przy tym precyzję. Sami też coś spróbujemy namalować – oczywiście na taśmie filmowej! Warsztat poprowadzi Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana
z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej
im. Andrzeja Wajdy.
ODKRYWCY ANIMACJI. TROCHĘ HISTORII, TROCHĘ PRAKTYKI! 9+
07.12.2024 12:00
bilety
Na warsztatach uczestnicy poznają klasykę polskiej animacji dla dzieci i wykonają zainspirowane obejrzanymi filmami animacje. Dowiedzą się jakie kolory miała plastelina za czasów ich rodziców, jak nauka wyszła z lasu i który polski filmowiec zrobił najwięcej filmów o misiach. Spróbują kilku różnych technik animacji, zaczynając od wycinanki a kończąc na....no właśnie, żeby tego się dowiedzieć, trzeba przyjść na warsztaty. Będziemy oglądać filmy i fragmenty najważniejszych polskich animacji z ostatnich 70 lat oraz rozmawiać o obejrzanych filmach i technikach w jakich były wykonane i robić krótkie animacje inspirowane poznanymi filmami. Warsztat poprowadzi Magdalena Bryll – reżyserka, absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Pracowała między innymi przy oscarowym Piotrusiu i Wilku. Prowadzi warsztaty z animacji poklatkowej na terenie całego kraju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
SZTUKA W KADRZE. KADRY Z OBRAZÓW 8 +
14.12.2024 12:00
bilety
Historia sztuki jest pełna arcydzieł, które do dzisiaj inspirują twórców, także filmowych. Słynne obrazy pojawiają się nie tylko w produkcjach biograficznych o artystach, ale także
w tych nie związanych ze sztuką. Warsztaty będą okazją do wytropienia scen dla których wzorem były malarskie płótna. Będzie można poznać historie kryjące się w obrazach,
a także wykonać własny kolaż łączący ich fragmenty. Warsztat poprowadzi Anna Szary
- historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Informacje praktyczne
Cena biletu na każdy z warsztatów: 15 zł / 13.50 zł z Kartą Warszawiaka
Kup bilet
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika, a podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania każdego z warsztatów: 90 minut
Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa
Zobacz więcej informacji o rodzinnych warsztatach filmowych TRAMPOLINA DO KINA