null

Więcej niż przyzwoitość | Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Baner ze szczegółami nagrody; czarno-białe zdjęcie Władysława Bartoszewskiego na rowerze

Dom Spotkań z Historią wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na esej – literacki, fotograficzny, filmowy bądź grafikę – nawiązujący do tekstu Władysława Bartoszewskiego pt. „U świtu wielkiego dnia”. Stwórz swoją interpretację i wygraj wycieczkę do Berlina!

Stoimy wobec zbliżającego się końca wojny. Stoimy u świtu wielkiego dnia. My, nowe pokolenie

- pisał Władysław Bartoszewski w tekście „U świtu wielkiego dnia”. Miał wtedy 20 lat. Nie mógł wiedzieć, że do końca wojny miną jeszcze ponad dwa lata, ale myślał już o tym, co czega go po jej zakończeniu. Uważał, że przed nim i przed jego rówieśnikami stoi specjalne zadanie. Musi przejąć z rąk starszych pokoleń troskę o swój kraj. Wyciągnąć konsekwencje z dotychczasowych wydarzeń i zmienić Polskę w lepsze miejsce. Ale też wahał się:

Przed naszym pokoleniem stoi konieczność twórczego, rzetelnego wysiłku. to obowiązek, od którego uchylić się nie wolno. Czyśmy jednak do niego dorośli?

Czy przed Twoim pokoleniem również stoi wyjątkowe zadanie? Jakie problemy społeczne, polityczne, gospodarcze czy klimatyczne uważasz za najbardziej palące? Czy uważasz, że masz obowiązek je rozwiązać? Czy jak 20-letni Władysław Bartoszewski czujesz odpowiedzialność za losy ojczyzny? Czy tak jak on widzisz swoje osiągnięcia jako drogę do wielkości Polski? A może widzisz swoje obowiązki zupełnie inaczej? 

Stwórz esej fotograficzny, filmowy, literacki albo grafikę o świcie wielkiego dnia, który czeka Twoje pokolenie. Możesz polemizować z tekstem Bartoszewskiego, ale możesz również potraktować go jako pretekst, by opowiedzieć o współczesnych wyzwaniach. 

Do konkursu można zgłaszać następujące prace:

  • Esej fotograficzny (w dowolnej technice fotograficznej – analogowej lub cyfrowej; maksymalnie 15 fotografii), 
  • Esej filmowy (film cyfrowy w dowolnym formacie, maksymalna długość 10 minut),
  • Esej literacki (w pliku tekstowym pdf lub doc.; maksymalnie 6 stron przy wielkości liter 12, odstęp 1,5), 
  • Grafika (technika dowolna, maksymalny format 1m x 1m). 

Regulaminowo podpisane prace, uzupełnione o konieczne zgody, należy przesyłać na adres: konkurs@dsh.waw.pl. Pod tym adresem wyjaśniamy też wszelkie wątpliwości! 

Harmonogram konkursu:

  • 25 sierpnia 2022 – 10 października 2022 – nadsyłanie prac konkursowych na adres: konkurs@dsh.waw.pl 
  • 11 – 20 października 2022 – obrady jury i wyłonienie zwycięzców w czterech kategoriach. 
  • 26 – 28 października 2022 – wyjazd autorek i autorów zwycięskich prac do Berlina. 
  • 15 listopada 2022 – spotkanie i prezentacja zwycięskich prac konkursowych w siedzibie Organizatora z udziałem wszystkich uczestników i uczestniczek oraz zaproszonych gości. 

Pamiętajcie, że przesłanie pracy konkursowej oznacza akceptację Regulaminu. Nie zapomnijcie się z nim zapoznać! 

Konkurs jest częścią obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego. 

Więcj informacji znajduje się na stronie Domu Spotkań z Historią.