null

Weź udział w konkursie na podstawie gry wideo

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Tekst "Ogólnopolski konkurs dla uczniów i nauczycieli. This Game of Mine". W tle cztery ludzkie twarze, w czarno-białych i żółto-czarnych barwach

Fundacja na Rzecz Wielkich Historii wspólnie z Centrum Rozwoju Pomysłów Kreatywnych zapraszają uczniów (16+) i nauczycieli szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie This Game of Mine. Oparty jest on na pierwszej w historii polskiej edukacji grze, która znalazła się wśród propozycji szkolnych lektur uzupełniających – This War of Mine, produkcji polskiego studia 11 bit studios. Konkurs wystartował 11 września 2023 r. i potrwa do połowy listopada.

Zadaniem konkursowym dla uczniów jest napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnik na podstawie gry This War of Mine i przesłanie zgłoszenia na stronie konkursu. Praca powinna liczyć od 6000 do 20000 znaków ze spacjami i być podpisana wybranym pseudonimem. 

Zadaniem dla nauczycieli jest stworzenie scenariusza lekcji na podstawie gry This War of Mine i przeprowadzenie jej ze swoimi uczniami. Przeprowadzoną lekcję należy udokumentować i przesłać zgłoszenie na stronie. Nie jest to konkurs skierowany wyłącznie do nauczycieli historii lub języka polskiego. Może być to również ciekawy pomysł na godziny wychowawcze, lekcje etyki lub wiedzy o społeczeństwie. Pole do popisu jest ogromne.

Konkurs rozpoczął się 11 września 2023 r. i potrwa do 15 listopada 2023 r. Mogą wziąć w nim udział uczniowie, którzy ukończyli 16 lat. Konkurs skierowany jest do wszystkich nauczycieli, niezależnie od specjalizacji. Oczywiście na pewno zainteresuje nauczycieli języka polskiego lub historii. Ale gra porusza tematy, które mogą być omówione na lekcjach etyki lub wiedzy o społeczeństwie. Może być również ciekawym punktem wyjścia do przeprowadzenia godziny wychowawczej.

Celem konkursu jest pokazanie, że wartościowa historia może być opowiedziana w różny sposób, nie tylko poprzez podręczniki. Historię można poznawać na wiele ciekawych i absorbujących sposobów. Jednym z nich jest właśnie gra This War of Mine, która jest dowodem, że nauka nie musi być nudna i w przystępny sposób może angażować młodych ludzi.

Co możecie wygrać?

Za najciekawsze zgłoszenia przewidziane są atrakcyjne nagrody pieniężne:

Dla uczniów:

  • 1200 zł za zajęcie pierwszego miejsca
  • 800zł za zajęcie drugiego miejsca
  • 500 zł za zajęcie trzeciego miejsca
  • Dla pierwszych 200 osób, które prześlą nam swoje prace, mamy kody gry Frostpunk na PC (Steam) stworzonej przez 11 bit studios!

Dla nauczycieli:

  • 3000 zł za zajęcie pierwszego miejsca
  • 2500 zł za zajęcie drugiego miejsca
  • 2000 zł za zajęcie trzeciego miejsca

This War of Mine

This War of Mine to pierwsza gra w historii polskiej edukacji, która znalazła się wśród propozycji szkolnych lektur uzupełniających i może być wykorzystywana jako materiał dydaktyczny w szkołach ponadpodstawowych. This War of Mine jest opowieścią o przetrwaniu cywilów w mieście ogarniętym wojną. Ponury realizm konfliktu zbrojnego, nieoczywiste wybory moralne i walka o życie pozwalają spojrzeć na trudną tematykę z perspektywy uczestnika wydarzeń. Gra powstała na podstawie analizy szeregu konfliktów zbrojnych z ostatnich kilkudziesięciu lat i pokazuje perspektywę cywilów, którzy każdego dnia walczą o przetrwanie i muszą dokonywać wielu trudnych wyborów.

Grę można pobrać bezpłatnie do celów edukacyjnych na stronie konkursowej lub na stronie Ministerstwa. Jakiekolwiek dalsze udostępnianie, odsprzedawanie, używanie w celach komercyjnych, umieszczanie w serwisach do udostępniania plików jest surowo zabronione. 

Organizatorem konkursu jest Fundacja na rzecz Wielkich Historii przy współpracy Centrum Rozwoju Pomysłów Kreatywnych i twórcą gry 11 bit studios. Konkurs swoim patronatem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.


Przejdź na stronę konkursu