null

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich - co nowego?

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W tym roku szkolnym Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich przygotował serię spotkań, szkoleń i kursów. Ich tematyka krążyła będzie wokół systemowego wspierania Szkolnych Rzeczników Praw Uczniowskich. Sprawdź, w jakich wydarzeniach możesz wziąć udział.

Kurs „Mediacje w szkole” (84 godziny; tylko dla szkolnych rzeczników praw uczniowskich)

Celem kursu jest rozwój kompetencji związanych z rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych 
z wykorzystaniem mediacji i przygotowanie do wykorzystania procedury mediacji lub jej elementów w swojej pracy. Osoby uczestniczące poznają przebieg, metody pracy mediatora, techniki przełamywania impasów, będą uczyły się jak radzić sobie z emocjami stron, konfliktem, oporem i nierównowagą sił, jak zawierać porozumienia i wypracować plan działania, przejdą też przez trening umiejętności mediacyjnych z elementami pracy superwizyjnej. 

Terminy realizacji kursu:

  • 25-27.10.2024 w Marózie (24 godz.)
  • 15-17.11. 2024 w Marózie (24 godz.)
  • 30.11-01.12.2024 we WCIES (14 godz.)
  • 14-15.12.2024 we WCIES (14 godz.)
  • 10.01.2025 we WCIES (8 godz.).

Kurs „Umiejętności mediacyjne w pracy wychowawczej” (20 godzin; dla szkolnych rzeczników praw uczniowskich lub opiekunów samorządu uczniowskiego). 

Kurs będzie miał na celu m.in. zapoznanie osób uczestniczących z psychologią konfliktu, metodami jego analizy i metodami rozwiązywania konfliktu z wykorzystaniem mediacji. Pierwsza edycja kursu odbędzie się w następujących terminach: 3.12, 10.12, 17.12.2024 i 07.01.2025 (4 wtorkowe spotkania po 5 godz.). Rekrutacja tej edycji wystartuje 5 listopada (liczba miejsc jest ograniczona). Kolejne odbędą się w II semestrze roku szkolnego.

Zapisy na oba kursy prowadzone będą poprzez stronę WCIES


Szkoły mogą takżę dołączyć do działań realizowanych w ramach miejskiego konkursu Młodzi kompetentni Warszawiacy w swoim mieście 2024-2025, tzn. projektu: „Rozwój kompetencji i umiejętności dzieci i młodzieży w zakresie rozwiązywania konfliktów w środowisku szkolnym i na co dzień”. Jego celem jest wprost rozwój kompetencji uczniów i uczennic. Będą mieli oni okazję razem z doświadczonymi mediatorami skupionymi w Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wziąć udział w kilku rówieśniczych mediacjach i facylitacjach.

Nabór do tego projektu ogłoszony zostanie na początku października.

Propozycje skierowane do Szkolnych Rzeczników Praw Uczniowskich

  • Spotkanie Sieciujące Szkolnych Rzeczników Praw Uczniowskich - to kolejna okazja, żeby porozmawiać o działaniach szkolnych rzeczników i wyzwaniach, z jakimi mierzą się w swojej pracy. Wydarzenie odbędzie się 21 października 2024 we WCIES.
  • Szkolna WYprawa. V Warszawska Debata O Prawach Uczniowskich – debaty mają na celu zainspirowanie szkół do systematycznego podejmowania tematu praw uczniowskich oraz wspólnego tworzenia propozycji rozwiązań w tej dziedzinie. Ich sedno stanowią dyskusje prowadzone przy wspólnych stołach i na równych zasadach, z udziałem uczniów i uczennic oraz dorosłych tworzących społeczność szkolną. Tematem tej debaty będzie „Samorządność uczniowska w szkołach kształcących w zawodach”. Z badań wiemy, że powinniśmy mocniej dbać o głos i wpływ młodych ludzi w szkołach branżowych i technikach. Wydarzenie odbędzie się 5 listopada we WCIES