null

Warszawska reprezentacja na międzynarodowym spotkaniu projektu We Play Together w Estonii

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Estonia_warszawska reprezentacja na międzynarodowym spotkaniu projektu We Play Together

W dniach 23-26 października w Estonii odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektu We Play Together, który skupia się wokół integracji uchodźców poprzez sport. Celem inicjatywy jest wymiana doświadczeń pomiędzy Danią, Estonią, Litwą, Łotwą i Polską oraz wspólne wypracowanie nowych rozwiązań i narzędzi, które umożliwią adaptację dzieci i młodzieży, zwłaszcza z Ukrainy w nowych krajach.

W spotkaniu w Tallinie uczestniczyły delegacje wszystkich pięciu państw. Polskę na zaproszenie Fundacji V4Sport, która wspólnie z Fundacją Veolia Polska realizuje w Warszawie program edukacyjny pn. Akademia Veolia – Zdrowie i Integracja, reprezentowali między innymi przedstawiciele z Warszawy. Stolicę reprezentowały Pani Wioletta Marczewska - Vce Dyrektor Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego Agrykola, Pani Alicja Salamońska – trenerka i nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 280 w Warszawie, związana również z WCSM Agrykola oraz Pan Bogdan Rosiek - na co dzień związany z Pałacem Młodzieży. 

Gospodarz spotkania zaprezentował w Estonii również swoją metodę pracy - SPIN (https://www.spinprogramm.ee/) - program rozwoju młodzieży o unikalnym w skali kraju charakterze, którego skuteczność potwierdzono naukowo. Celem SPIN jest rozwijanie i wzmacnianie kompetencji społecznych oraz niesienie radości poprzez sport. Sesje SPIN odbywają się trzy razy w tygodniu (każda trwa 1,5 h) i obejmują treningi piłkarskie oraz stworzone specjalnie na potrzeby programu warsztaty rozwijające umiejętności społeczne. Piłka nożna to narzędzie wykorzystywane w programie, ponieważ uczy wielu umiejętności życiowych, takich jak m.in. zdolność pracy zespołowej, samokontroli, zarządzania emocjami, umiejętności komunikacyjne, rozwiązywanie konfliktów, czy wyznaczanie celów. Badanie wpływu naukowego, oparte na danych z sezonów 2015-2020 wykazało, że program SPIN ma zauważalny wpływ na wzmocnienie postaw prospołecznych i samokontroli wśród uczestników programu, a także ograniczenie podejmowania ryzyka i impulsywności oraz poprawę zachowań szkolnych i wyników w nauce. Ma też ogromny potencjał w integracji uchodźców z Ukrainy. 

Akademia Veolia – Zdrowie i Integracja realizowana jest przez Fundację Veolia Polska i Fundację V4Sport, przy wsparciu Biura Edukacji i Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w partnerstwie z Veolią Energia Warszawa S.A.

 

Projekt We Play Together jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus +Youth.