null

Warszawa szczepi dzieci w wieku 5-11 lat od 18 grudnia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ruszyły zapisy na szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Rodzicu! Zadbaj o zdrowie swojego dziecka i zapisz je na szczepienie przeciwko COVID-19.

Od 14 grudnia rodzice mogą zapisywać dzieci w wieku od 5 do 11 lat na szczepienia przeciw COVID-19. Dzieci otrzymają szczepionkę firmy Pfizer.

Zaszczepienie dzieci jest bardzo ważne, gdyż lekarze obserwują, że dzieci często chorują bezobjawowo. Może się jednak pojawiać u nich zespół objawów po przejściu COVID-19 (tzw. wieloukładowy zespół zapalny – PIMS), który nierzadko prowadzi do bardzo ciężkich powikłań, obejmujących m.in. układ pokarmowy, oddechowy, krążenia oraz układ neurologiczny. Leczenie skutków jest długotrwałe i wymaga specjalistycznych leków, które mogą być podawane tylko w warunkach szpitalnych. Dodatkowo, dzieci i młodzież chorując bezobjawowo, transmitują wirusa na starsze osoby.

Szczepienia są skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19, a szczepiąc najmłodszych dbamy o bezpieczeństwo ich i ich najbliższych. Szacujemy, że w Warszawie liczba dzieci w wieku 5 – 11 lat wynosi ponad 130 tys. osób. Mam nadzieję, że w toku świątecznych przygotowań rodzice znajdą chwilę żeby zaszczepić dziecko przeciw COVID – 19. Do miejskich punktów szczepień zapraszamy od 18 grudnia -  mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Szczepienie będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech). Dawka szczepionki dla dzieci w tym wieku będzie mniejsza (10 mikrogramów) niż stosowana u osób starszych (30 mikrogramów). Szczepionka zostanie podana w postaci dwudawkowej w odstępie trzech tygodni. Skierowania na szczepienie dzieci z grupy 5-11 lat są wystawiane automatycznie przez system od niedzieli, 12 grudnia (z chwilą ukończenia przez dziecko 5-go roku życia). Informacja o punktach szczepień wykonujących szczepienia dzieci będzie widoczna w e-rejestracji.

Jest kilka sposobów na rejestrację dziecka na szczepienie:

  • całodobowa infolinia 989;
  • kontakt z wybranym punktem szczepień;
  • strona internetowa pacjent.gov.pl;
  • SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.[1]

Przy kwalifikacji lekarskiej do szczepienia stosowany jest Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Kwestionariusz dostępny jest na stronie.

 

Informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 w miejskich placówkach:

https://zdrowie.um.warszawa.pl/warszawaszczepi

Załączniki: