null

Warszawa kontynuuje akcję szczepień przeciw COVID-19 dla uczniów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
szczepionka

Ogólnopolskie szczepienia w szkołach uczniów w wieku 12-18 lat były prowadzone w trzecim tygodniu września. Wciąż mamy niewystarczający odsetek osób zaszczepionych wśród dzieci i młodzieży. Rośnie nam również liczba zachorowań na COVID-19 w tej grupie. Dlatego Warszawa kontynuuje akcję szczepień uczniów, już bezpośrednio w miejskich punktach szczepień.

Szczepienia są najbezpieczniejszym, a przede wszystkim najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem na COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej osiągniemy wspólnie odporność populacyjną.

Dzieci często chorują na COVID-19 bezobjawowo, jednak może pojawiać się u nich zespół objawów po przejściu COVID-19 (tzw. wieloukładowy zespół zapalny – PIMS), który nierzadko prowadzi do bardzo ciężkich powikłań, obejmujących m.in. układ pokarmowy, oddechowy, krążenia oraz układ neurologiczny. Leczenie skutków jest długotrwałe i wymaga specjalistycznych leków, które mogą być podawane tylko w warunkach szpitalnych. Dodatkowo, młodzież chorując bezobjawowo, transmituje wirusa na starsze osoby.

Procedura zgłoszenia na szczepienie:

  • rodzice zgłaszają chęć zaszczepienia dziecka poprzez wypełnienie deklaracji chęci zaszczepienia, dokument przekazują do szkoły (do wychowawcy lub sekretariatu szkoły);
  • szczepienie jest prowadzone bezpośrednio w punkcie szczepień;
  • wyjście dzieci do punktu szczepień organizuje szkoła;
  • szkoła w celu ustalenia terminu szczepienia kontaktuje się z dotychczasowym koordynatorem wyznaczonym przez podmioty lecznicze;
  • szczepienie poprzedza wypełnienie kwestionariusza występnego wywiadu przesiewowego, który musi podpisać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka;
  • dyrektor lub wyznaczona osoba weryfikuje w dniu szczepienia, czy uczniowie, których rodzice złożyli deklaracje dotyczące udziału dziecka w szczepieniu, posiadają kwestionariusze.

Głos ekspertów w dziedzinie profilaktyki zakażeń

Zapraszamy rodziców i opiekunów prawnych do zapoznania się z nagraniami z webinariów dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia. Podczas webinariów eksperci odpowiedzieli m.in. na pytania przesłane przez rodziców. W spotkaniach wzięli udział: dr med. Paweł Grzesiowski – lekarz pediatra, doktor nauk medycznych, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 oraz lek. Łukasz Durajski - lekarz, rezydent pediatrii, ekspert medycyny podróży. Link do nagrań z webinariów znajduje się na stronie.

 

Więcej informacji o szczepieniach w Warszawie na stronie zdrowie.um.warszawa.pl/warszawaszczepi