null

Sanatorium dla Pracownic i Pracowników Oświaty – dwudniowe warsztaty dla nauczycieli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa osób siedzących obok siebie na świeżym powietrzu

Przed ponownym powrotem do szkoły, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycielki i nauczycieli z Warszawy i okolic do wzięcia udziału w drugiej edycji Sanatorium dla Pracownic i Pracowników Oświaty. W trakcie dwóch dni warsztatów i spacerów wraz z ekspertkami i ekspertami będzie się można zanurzyć w świat warszawskiej dzikiej (i nie tyko) przyrody oraz doświadczyć sztuki jako przestrzeni spotkania ludzi i ważnych dla nich spraw. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Gdzie odbędą się warsztaty?

Tym razem przestrzenią „sanatorium” stanie się Pawilon Edukacyjny „Kamień” położony nad Wisłą na Golędzinowie oraz Ogród Botaniczny PAN w Powsinie i znajdujący się nieopodal Las Kabacki. Miejsca te, prócz o świetnych walorów przyrodniczych są doskonałą przestrzenią do relaksu i pracy z własnym ciałem. Spełniają również funkcję edukacyjną, poszerzając naszą wrażliwość na otaczający świat.

Jak aplikować?

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie „sanatorium”, wypełnij formularz zgłoszeniowy, który zawiera napisanie krótkiego listu, w którym opowiesz: jak i kiedy odpoczywasz? co odpręża Cię w Twojej codziennej pracy nauczycielki, nauczyciela? Formularz znajduje się pod tym linkiem.

Do kiedy aplikować?

Zgłoszenia można nadsyłać do 9 sierpnia. 10 sierpnia Muzeum poinformuje wszystkie osoby o wynikach rekrutacji. 

Ile to kosztuje?

Zaproszenie do udziału sanatorium nie wiąże się z opłatą. Należy jednak zarezerwować dwa terminy wyjazdów. Muzeum zapewnia organizację działań, materiały oraz posiłki na miejscu. Przewidywany czas działań w trakcie dnia to godziny 9:00-16:00.

Dla kogo?

Do aplikowania zapraszamy nauczycielki i nauczycieli z Warszawy i okolic. Do udziału w projekcie możemy zaprosić około 20 osób, które spotkają się w dwóch grupach dziesięcioosobowych.

Kiedy?

Pierwsza grupa

  • 17 sierpnia: spacer przyrodniczy oraz warsztaty z pedagożką teatru Dorotą Ogrodzką w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”.
  • 24 sierpnia spacer ze Stanisławem Łubieńskim oraz warsztaty hortiterapi w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie z Michałem Kocikowskim.

Druga grupa:

  • 19 sierpnia: spływ kajakowy Wisłą do Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” oraz warsztaty z pedagożką teatru Dorota Ogrodzką.
  • 26 sierpnia: spacer ze Stanisławem Łubieńskim oraz warsztaty hortiterapi w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie z Michałem Kocikowskim.

Z kim?

Spotkania poprowadzą specjalistki i specjaliści w swoich dziedzinach:

Michał Kocikowski – antropolog, kulturoznawca, ogrodnik. Współzałożyciel Kolektywu Badawczego, pod którego szyldem przeprowadził dziesiątki diagnoz społecznych, badań publiczności, ewaluacji projektów kulturalnych i konsultacji społecznych. Niebezkrytyczny zwolennik metodyki service design i projektowania partycypacyjnego. Członek Instytutu Brandingowego IBRA. Słuchacz studiów podyplomowych na Wydziale Ogrodniczym SGGW w Warszawie. Od tego roku buszując w różach jako starszy specjalista ogrodnik w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, spełnia swoje pasje i czuje, że żyje.

Stanisław Łubieński – ukrainista i kulturoznawca, pisarz. Publikował m.in. w: „Lampie i Iskrze Bożej”, „Nowych Książkach” i „Dwutygodniku”. Autor reportażu historycznego Pirat stepowy, przetłumaczonego na chorwacki i ukraiński. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za książkę Dwanaście srok za ogon otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominacje do Paszportu „Polityki” w 2016 i Nagrody Literackiej Gdynia 2017. Prowadzi blog Dzika Ochota. Mieszka w Warszawie, gdzie często prowadzi spacery przyrodnicze i ornitologiczne.

Dorota Ogrodzka – pedagożka teatru, reżyserka, twórczyni działań artystyczno-społecznych, badaczka, animatorka kultury, kuratorka. Prezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, założycielka Laboratorium Teatralno-Społecznego, tworzącego na pograniczu sztuk performatywnych i zaangażowania społecznego. Współpracuje z teatrami instytucjonalnymi i offowymi. Jest członkinią Kolektywu Terenowego, pisze o teatrze, sztuce społecznie zaangażowanej, przestrzeni publicznej.


Projekt realizowany w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” w Warszawie przy ul. Wybrzeże Puckie 1, wybudowanym w ramach projektu pn. „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” (WislaWarszawska.pl). Projekt został dofinansowany z Instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia