Relacja z Letniego seminarium dla nauczycieli WARSA i SAWY

Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy przemawiająca na Letni seminarium WARS i SAWA
fot. Ewelina Lach

We wtorek, 24 maja 2022 r. w Centrum Nauki Kopernik odbyła się dziesiąta edycja „Letniego seminarium dla nauczycieli WARSA i SAWY” pn. „Uzdolnienia a kompetencje przyszłości”. Spotkanie organizowane jest cyklicznie w ramach stołecznego projektu WARS i SAWA. Stanowi forum wymiany doświadczeń warszawskiej sieci szkół wspierających uzdolnionych. Organizowane jest we współpracy Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Centrum Nauki Kopernik (CNK) oraz samorządowej placówki doskonalenia nauczycieli – Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).

Tematyka tegorocznego wydarzenia związana była z przyszłością – zagadnieniami dotyczącymi sztucznej inteligencji, cyfryzacji, robotyzacji, kryzysu klimatycznego i zmian w środowisku naturalnym.

Spotkanie otworzyły Renata Kaznowska – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy oraz Anna Dziama – zastępca dyrektora programowego ds. edukacji w CNK. Uczestniczyli w nim również: prof. APS, dr hab. Joanna Łukasiewicz-Wieleba, przedstawiciele Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy na czele z Mirosławem Sielatyckim - zastępcą dyrektorki Biura Edukacji, przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik, w tym Robert Firmhofer - dyrektor naczelny CNK, przedstawiciele dzielnic m.st. Warszawy, Agnieszka Dobrowolska – doradczyni metodyczna m.st. Warszawy w zakresie wspierania uzdolnionych w latach 2016 – 2019, członkowie zespołu Certyfikatu Prezydenta m.st. Warszawy WARS i SAWA oraz blisko sto nauczycieli i nauczycielek z warszawskich szkół. Spotkanie poprowadziła Izabela Witczak z WCIES.

W pierwszej części Władysław Majewski z Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przedstawił możliwości Eduwarszawy w pracy z uzdolnionymi oraz plany związane z rozwojem platformy, która stanowi kluczowy element transformacji cyfrowej warszawskiej oświaty, środowisko współpracy i komunikacji. Z Eduwarszawy korzysta obecnie około sto tysięcy użytkowników – stołecznych uczniów i nauczycieli. O nowej wystawie Centrum Nauki Kopernik pn. „Przyszłość jest dziś”  opowiedziała kuratorka wystawy, Anna Skrzypek-Duda. Warsztaty zaproponowane nauczycielom w przestrzeni wystawy „Przyszłość jest dziś” stanowiły inspirację do dalszej pracy i wspierania rozwoju kompetencji przyszłości u uczniów.

Cieszę się, że po dwuletniej przerwie związanej z pandemią, możemy wrócić do tradycji corocznych, projektowych spotkań w Centrum Nauki Kopernik. To już dziesiąte spotkanie z cyklu. Pierwsze „Letnie seminarium dla nauczycieli WARSA i SAWY” odbyło się tutaj ponad dekadę temu (w czerwcu 2011 roku). Każde „Letnie seminarium dla nauczycieli WARSA i SAWY” jest impulsem do poszukiwania innowacyjnych sposobów nauczania oraz tworzenia niestandardowych form i metod pracy z uczniami uzdolnionymi – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Dodaje – To, że gościmy w Centrum Nauki Kopernik nie jest przypadkiem. Spotykamy się w miejscu, które pomaga  zrozumieć otaczający nas świat, ale też inspiruje do doświadczania i odpowiedzialnego działania. Aktualna wystawa Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Przyszłość jest dziś” trafnie wpisuje się w tematykę dzisiejszego spotkania. Sztuczna inteligencja otacza nas już na co dzień i właściwie każdego dnia z niej korzystamy. Wystawa „Przyszłość jest dziś” stwarza okazję do debaty o wyzwaniach współczesnego świata i naszej relacji z nowymi technologiami.

Dziękujemy za zaangażowanie we wspieranie uczniów szczególnie uzdolnionych i obecność na „Letnim seminarium dla nauczycieli WARSA i SAWY”. Nauczycieli zainteresowanych zgłębieniem tematyki, zapraszamy na kolejne warsztaty o wystawie „Przyszłość jest dziś”, już 31 maja w Centrum Nauki Kopernik: https://www.facebook.com/CentrumNaukiKopernik/

Zobacz galerię (4 zdjęć)