null

Polsko-ukraińska FOSA’2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie

23 lutego 2023 roku wystawione zostaną spektakle FOSA (Feryjne Otwarte Spotkania Artystyczne) na zakończenie Akcji Zima w Mieście 2023.

FOSA to cykliczna warszawska inicjatywa edukacyjno-kulturalna, a tegoroczne spektakle, po raz pierwszy odbędą się w międzynarodowej, polsko-ukraińskiej, obsadzie. Symbolicznie w pierwszą rocznicę agresji Rosji na Ukrainę.

Od 18 lat Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej organizuje w czasie ferii zimowych projekt pod nazwa Feryjne Otwarte Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży, w skrócie FOSA. Do tego projektu zgłasza się warszawska młodzież, która w ferie pozostaje w mieście i razem z rówieśnikami zamierza aktywnie uczestniczyć w warsztatach artystycznych proponowanych przez SCEK. Projekt przygotowany jest dla 100 uczestniczek i uczestników, każdy może wziąć w nim udział, nie ma rozmów kwalifikacyjnych, liczy się tylko liczba miejsc i kryterium wieku /13-19 lat/. Natomiast odbiorcami spektakli w 2023 r. będzie blisko tysięczna publiczność warszawskich dzieci uczestniczących w Akcji Zima w Mieście. 10-dniowe, intensywne warsztaty prowadzone przez nauczycieli SCEK i zaproszonych artystów mają na celu rozwijanie umiejętności aktorskich, wokalnych, muzycznych i tanecznych uczestników i uczestniczek, które w rezultacie służą do wspólnej pracy nad widowiskiem muzycznym. Musical prezentowany uczestniczkom i uczestnikom „Zimy w Mieście”  jest jej symbolicznym i artystycznym zakończeniem.

Tematami  dotychczasowych widowisk były adaptacje sceniczne m. im. „Małego Księcia”, „Alicji w krainie czarów” „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Romeo i Julia”  oraz oryginalne utwory specjalnie napisane dla  projektu FOSA „Sen o Warszawie”, „Kraina kłamczuchów”, ‘”Fantazjana”, „Akademia Marzeń”.

Do projektu FOSA 2023 zaprosiliśmy uczennice i uczniów warszawskich szkół oraz młodzież ukraińską, która przebywa w Warszawie i grupę teatralną z Domu Twórczości Dzieci i Młodzieży ze Lwowa. Wspólne warsztaty i próby do musicalu „Pinokio. Wystąpi w nim 80 młodych uczestniczek i uczestników z Warszawy i Lwowa.

Musical „Pinokio” wg Carla Collodiego. Scenariusz i teksty piosenek Cezary Domagała, który jest reżyserem całości, a muzykę skomponował Tomasz Bajerski.

Projekt finansuje m.st. Warszawa, a współfinansuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci -UNICEF.