null

Piknik Naukowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Czy kropla wody może lewitować? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi należy szukać na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którego bohaterką będzie woda.

W tym roku Piknik Naukowy odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik. W budynku i wokół niego pojawią się stanowiska i namioty piknikowe. Znajdą się przed budynkiem, na wystawach, nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 40 gości specjalnych.   


Na Pikniku każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Przyjrzymy się lewitującym kroplom wody i zajrzymy do ich wnętrza. Będzie można obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy z świecących glonów. A także wejść do wielkiego ucha, przekonać się, czy sejsmograf rejestruje nasze tupanie i poskakać po... wodzie.

Wspólnie sprawdzimy, czy ryba może pływać w miodzie i co łączy plazmę oraz kawę. Przeniesiemy się na leśną polanę, na bagna i na Spitzbergen. Będzie też okazja, by obejrzeć najnowsze wynalazki – superpłetwy, jadalne opakowania, prototypy technologii oczyszczania wody, a także rozwiązania stosowane w medycynie i diagnostyce. Nie zabraknie scenicznych pokazów naukowych. Podczas nich odkryjecie naukowe metody świętowania, wsiądziecie do chemicznej lokomotywy, poznacie fale samotne i towarzyskie oraz dowiecie się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzą o własnych badaniach i przybliżą zagadnienia związane z tematyką imprezy.


Na stanowiskach Kopernika odwiedzający przeprowadzą najpopularniejsze wodne eksperymenty – zatopią nurka Kartezjusza, naładują butelkę lejdejską, stworzyą własne pocztówki z Pikniku. Zagrają na bębnie wodnym i innych nietypowych instrumentach. Zbudują koryto rzeki, spojrzą na wodę przez kamerę termowizyjną i poszukają świecącego wodoru na Słońcu, korzystając ze specjalnego teleskopu. Pod mikroskopami obejrzą larwy komarów, rozwielitki, stułbie, toczki i okrzemki. Poznają też świecące glony, które będzie można zabrać do domu.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw i udział w pokazie w Planetarium. Wejściówki można rezerwować od 16 maja, www.kopernik.org.pl

Szczegółowy program piknikuhttps://www.kopernik.org.pl/wydarzenia/piknik-naukowy