null

Papierosiarze z placu Trzech Krzyży

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na murze budynku Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego została odsłonięta tablica poświęcona papierosiarzom z placu Trzech Krzyży – żydowskim dzieciom, uciekinierom z warszawskiego getta, którzy w latach 1942-1944 sprzedawali na placu Trzech Krzyży papierosy i gazety niemieckim i węgierskim żołnierzom, przechodniom i wszystkim innym osobom, które przechodziły przez plac.

Papierosiarze, robili to, co robiło dużo dzieci w czasie wojny. Oni jednak ryzykowali każdego dnia narażając się na niebezpieczeństwo. Walczyli o życie. Przeżyli dzięki swojej odwadze, solidarności, dzięki pomocy wielu zachowanych w pamięci i wielu nieznanych mieszkańców Warszawy. Niektórzy z nich walczyli w powstaniu w getcie i w powstaniu warszawskim. Przeżyli i po wojnie rozproszyli się po całym świecie.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 10 października 2021 r. na dziedzińcu Instytutu Głuchoniemych, przed południem, w promieniach jesiennego słońca przy bezchmurnym niebie.

Tablica ma tekst w trzech językach - polskim, angielskim i w języku hebrajskim. Pomysł uczczenia papierosiarzy i ufundowania tablicy powstał wśród członków Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Warszawie. Autorem i twórcą tablicy jest prof. Antonii Grabowski.

Dla społeczności Instytutu Głuchoniemych jest to kolejne symboliczne miejsce, nad którym roztoczą swoją opiekę - obok pomników ks. Jakuba Falkowskiego, druhny Wandy Tazbirówny, kamienia pomnika batalionu AK „Miłosz”, kamienia - pomnika poświęconego głuchym żołnierzom AK i powstańcom powstania warszawskiego oraz tablicy poświęconej poległym i pomordowanym pracownikom i wychowankom Instytutu Głuchoniemych.

W ostatnią niedzielę przybyła tablica, poświęcona żydowskim dzieciom, papierosiarzom z placu Trzech Krzyży.

Więcej informacji na stronie: www.papierosiarze.pl i książce Józefa Ziemiana „Papierosiarze z placu Trzech Krzyży”.

Zdjęcie tablicy upamiętniającej Papierosiarzy z placu Trzech Krzyży
Zobacz galerię (2 zdjęć)
5 mężczyzn grających na instrumentach muzycznych