null

Kongres Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE)

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Tekst "kongres ose" i grafika mikrofonu

Kongres OSE to konferencja dla przedstawicieli środowiska szkolnego, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o bezpieczeństwie w sieci. Głównym tematem wydarzenia będzie szeroko pojęta edukacja medialna. Tegoroczny Kongres odbędzie się 13 września w formule hybrydowej. Stacjonarnie - w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie i online. Organizatorem wydarzenia jest NASK-PIB.

Jakie umiejętności cyfrowe ma polska młodzież? Czy nastolatki potrafią bronić się przed dezinformacją w sieci, fake newsami i teoriami spiskowymi? Jak media społecznościowe i kultura influencerów wpływają na młodych odbiorców? W jaki sposób edukować, by przyszłe pokolenie było przygotowane do życia w świecie zdominowanym przez nowe technologie? Czy urządzenia cyfrowe mogą służyć edukacji ekologicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz Kongresie OSE 2022.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy nauczycieli, dyrektorów szkół, psychologów i pedagogów szkolnych, pracowników administracji szkolnej, przedstawicieli kuratoriów oświaty oraz wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Kongres OSE 2022 spełnia wytyczne w zakresie organizacji wydarzeń dostępnych dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową. Transmisja online będzie realizowana z udziałem tłumaczy migowych.

Program spotkania:

 • 09:30 - 10:00 – Powitanie uczestników. Uroczyste otwarcie Kongresu. Wojciech Pawlak – Dyrektor NASK-PIB
 • 10:00 - 10:10 – Program OSE, Agnieszka Żeglińska (NASK-PIB), Maciej Dudkiewicz (NASK-PIB)
 • 10:10 - 10:40 – Prawda i nieprawda online – (nie)kompetencje młodych ludzi, Prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych)
 • 10:40 - 11:10 – Fake newsy, dezinformacja, teorie spiskowe, fact-checking, dr hab. Marcin Napiórkowski (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego)
 • 11:10 - 11:30 – Przerwa kawowa
 • 11:30 - 12:00 – Zrób to sam, czyli czy za dezinformacją i walką ze szkodliwymi treściami musi stać technologia warta miliardy, Mateusz Mrozek (NASK-PIB)
 • 12:00 - 13:00 – Debata ekspercka - Dezinformacja w mediach społecznościowych, czyli w co (nie) wierzyć w internecie, dr Tomasz Rożek. Nauka to lubię, Moderator, Sylwia Czubkowska (Magazyn „Spider’s Web+”), dr hab. Marcin Napiórkowski (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), Prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych), Izabela Meyz (Fundacja Szkoła z Klasą)
 • 13:00 - 14:00 – Przerwa obiadowa
 • 14:00 - 14:30 – Ekologia – Technologia – Internet, Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), Barbara Leśniczak (Zespół Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, NASK-PIB)
 • 14:30 - 15:30 – Debata ekspercka. Edukacja do przyszłości, czyli jak przygotować uczniów do życia w świecie zdominowanym przez nowe technologie, Dawid Łasiński (Pan Belfer – nauczyciel z Internetów, Moderator), Maciej Dudkiewicz (NASK-PIB)
 • 15:30 - 15:45 – Zakończenie Kongresu

Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia