null

Obywatelski HiT | Teksty źródłowe, propozycje zajęć, filmy i wskazówki dydaktyczne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czarno-białe zdjęcie, na pierwszym planie Edward Gierek rozmawiający z kilkoma osobami, w tle blok mieszkalny

Inicjatywa "Obywatelski HiT" powstała w odpowiedzi na wprowadzenie w miejsce wiedzy o społeczeństwie w zakresie podstawowym w liceach, technikach i szkołach branżowych nowego przedmiotu – historia i teraźniejszość. Obejmuje obszerną bazę materiałów edukacyjnych – ponad 600 pozycji: filmów, scenariuszy lekcji, propozycji ćwiczeń, tekstów źródłowych, haseł słownikowych.

Grupę współtworzą eksperci organizacji od wielu lat zajmujących się edukacją historyczną i obywatelską, m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodka Karta, Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, Europejskiego Centrum Solidarności i Stowarzyszenia 61, akademicy oraz nauczycielki i nauczyciele, pasjonaci historii i wiedzy o społeczeństwie.

Podstawa programowa HiT, a także pierwszy dopuszczony do użytku szkolnego podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, budzą niepokój historyków, nauczycieli, rodziców i samych młodych ludzi. Dlatego twórcy Obywatelskiego HiT-u zbierają już istniejące oraz opracowują zupełnie nowe materiały edukacyjne do wykorzystania w nauce nowego przedmiotu. 

Na stronie Obywatelski HiT znajduje się obszerna baza materiałów edukacyjnych. To ponad 600 pozycji: filmów, scenariuszy lekcji, propozycji ćwiczeń, tekstów źródłowych, haseł słownikowych, itd. Wśród nich znajdują się materiały nowe – stworzone specjalnie do nauki HiT przez zespół nasz i inicjatywy partnerskie (m.in. Uczę HiT z CEOCyfrowy HiTHistoria BEZ KITU, Otwarta szkoła, Jak zrobić z HITu hit) oraz wybrane, istniejące już wcześniej pomoce edukacyjne do historii najnowszej i edukacji obywatelskiej (m.in. materiały serwisu e-podręczniki, archiwa Polskiego Radia i inne).

Materiały są uporządkowane merytorycznie (zgodnie z punktami podstawy programowej HiT) oraz ze względu na ich rodzaj (lekcje, filmy, teksty, itd.). Twórcy liczą, że takie ułożenie treści ułatwi pracę zarówno nauczycielom, jak i uczniom.

Uważamy, że bez rzetelnej edukacji dotyczącej historii najnowszej, a także bez krytycznej refleksji nad tym, jakich postaw wymaga od nas współczesny świat, trudno być świadomym i zaangażowanym obywatelem czy obywatelką. Jesteśmy przekonani, że opracowane i zebrane przez nas materiały pomogą pogłębić edukację historyczną i obywatelską, uczynić ją bardziej krytyczną, skuteczną i atrakcyjną dla młodych ludzi, a co za tym idzie – ułatwić im zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości. Obywatelski HiT powstaje z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, ale także uczennicach i uczniach, którzy uczą się nie tylko dat, ale także samodzielnego myślenia i angażują się obywatelsko.

Wszelkie uwagi co do zawartości, układu treści lub macie własne propozycje materiałów, które Waszym zdaniem powinny być dostępne dla nauczycieli i nauczycielek, można zgłaszać na adres: szymon.rebowski@sosdlaedukacji.pl

Pomóż stworzyć obywatelski HiT

Obywatelski HiT to stale aktualizowana baza materiałów, które pomagają uczyć mądrze i ciekawie.Twórcy czekają na Wasze programy nauczania, rozkłady treści, scenariusze zajęć i projektów (oraz inne propozycje dydaktyczne), a także sprawdzone i polecane przez Was wartościowe materiały, które wzbogacą bibliotekę Obywatelski HiT.

Więcej informacji znajduje się na stronie organizatora.