null

O kosmosie przy kawie: Spoglądamy na Ziemię

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W środę 16 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny webinar z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Podczas spotkania eksperci wyjaśnią, jak zaawansowany sprzęt, który wysyłamy na orbitę, może nam pomóc dbać o naszą planetę. Opowiedzą też o wyzwaniu „Climate Detectives” i prowadzeniu projektów badawczych z młodzieżą.

Zaproponowany temat może się wydawać odległy, jednak nic bardziej mylnego! To technologie kosmiczne pozwalają nam poszerzać wiedzę na temat stanu środowiska ziemskiego i różnych jego komponentów. Satelity, które obserwują Ziemię ze względnie dużej odległości i krążą nad nią w stałych okresach czasu, pozwalają zbierać dane z wielu miejsc na świecie. Także z obszarów o niewystarczającej naziemnej infrastrukturze badawczej.

Kryzys klimatyczny jest obecnie jednym z głównych wyzwań społeczno-ekonomicznych stojących przed ludzkością. Od naszych dzisiejszych wyborów politycznych zależy kondycja błękitnej planety w kolejnych dziesięcioleciach. Żebyśmy jednak mogli podejmować świadome wybory, a także odpowiedzialnie uczyć o zmianach klimatu, musimy dysponować rzetelnymi danymi. Na szczęście danych jest pod dostatkiem, a dużą część z nich pozyskujemy właśnie dzięki technologiom kosmicznym.

Do pokaźnych zasobów tych danych wszyscy mamy dostęp. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do wzbogacenia zajęć poświęconych klimatowi? Podczas spotkania dowiecie się, jak połączyć tematykę klimatyczną z kosmiczną na lekcji oraz jak sprawić, by uczniowie zaczęli aktywnie eksplorować dostępne zasoby danych satelitarnych pozwalające im na samodzielne badanie zmian zachodzących w środowisku naturalnym.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wypełnić formularz.

Więcej informacji znajduje się na stronie ESERO Polska