null

O kosmosie przy kawie: Rok Kopernika

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika białej filiżanki na fioletowym tle oraz napis "o kosmosie przy Kawie" - białe litery na fioletowym tle

W środę 15 lutego o godz. 18.00 Centrum Nauki Kopernik zaprasza na kolejny webinar z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Tym razem tematem spotkania będzie postać patrona Centrum - Mikołaja Kopernika.

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika.To okazja, by przypomnieć postać i dokonania tego jednego z najsłynniejszych polskich uczonych. Mówi się o nim, że wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. To wie każdy. Tymczasem Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć.

Takie podejście do poznawania zjawisk jest nam szczególnie bliskie. Znajdziecie je w naszych konkursach dla uczniów i uczennic, w warsztatach dla nauczycielek i nauczycieli i materiałach edukacyjnych, z których możecie korzystać każdego dnia. Chcemy pomagać dzieciom i młodzieży rozwijać pasje kosmiczne. Może dzisiaj w szkolnych ławkach siedzą przyszli naukowcy i naukowczynie na miarę Kopernika? Trzeba im tylko pomóc odkryć w sobie potencjał.

Postać polskiego naukowca, Mikołaja Kopernika, jest inspiracją dla polskiego sektora kosmicznego. Może być również inspiracją do dyskusji o edukacji przyszłego pokolenia, ukierunkowanej na tematykę kosmiczną, która jest tak potrzebna dla prężnie rozwijającego się sektora kosmicznego na świecie. Kiedy przywołuje się kwestię kształcenia pracowników i pracowniczek dla przemysłu kosmicznego, myśli się o nauczaniu już na poziomie akademickim. Niesłusznie! Kształcenie przyszłych polskich inżynierów i inżynierek kosmicznych warto zacząć już w szkołach podstawowych i średnich. To przed nauczycielami i nauczycielkami stoi wyzwanie zainteresowania dzieci i młodzieży tematyką kosmiczną. Obok zdobywania kluczowych umiejętności to właśnie w szkole młodzi ludzie poznają kosmiczną ścieżkę kariery – jak we współczesnym sektorze kosmicznym pożądani są specjaliści i specjalistki, jakie są perspektywy zawodowe i wreszcie jak ciekawa może być taka praca. 

Wiele z proponowanych przez CNK aktywności i wydarzeń może pomóc nauczycielom i nauczycielkom wprowadzać na lekcje tematykę kosmiczną, a dzieciom i młodzieży umożliwić prowadzenie własnych projektów badawczych.

Na spotkaniu eksperci opowiedzą o:

  • Mikołaju Koperniku, jego dokonaniach i życiu;
  • wpływie odkryć Mikołaja Kopernika na dzisiejsze projekty kosmiczne i sektor kosmiczny;
  • obchodach Roku Mikołaja Kopernika:
    • co możecie zrobić w Centrum Nauki Kopernik i ESERO-Polska;
    • jakie wydarzenia w ramach obchodów będą organizowane w Polsce;
  • scenariuszach lekcji, które są inspirowane badaniami Mikołaja Kopernika;
  • dlaczego warto wprowadzać tematykę kosmiczną na różnych etapach edukacji i jak to robić.

Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia.