Miastotwórcy - projektuj, postuluj, wyrażaj siebie!

Grafika warszawskiej syrenki

Miastotwórcy to projekt adresowany do warszawskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, zainteresowanej projektowaniem oraz partycypacją w życiu społecznym miasta. Obejmuje cykl wykładów i warsztatów, realizowanych w ostanie tygodnie wakacji: od 16 do 31 sierpnia. W programie m.in. wykłady dotyczące koncepcji miasta, warsztaty design thinking, rysunku architektonicznego oraz projektowania 3D. Zajęcia prowadzone będą w formule stacjonarnej. Zapisy potrwają do 23 czerwca.

Formularz zgłoszeń dostępny tutaj.

Idea projektu została oparta na klasycznym projekcie architektonicznym. Uczestnicy, podobnie jak architekci, zaczną od stworzenia projektu koncepcyjnego. Odwiedzając muzea i instytucje kultury szukać będą inspiracji do tworzenia i działania, by móc przystąpić do kolejnego etapu, czyli projektu budowlanego – warsztatów design thinking. Wraz z trenerką pracować będą nad określeniem potrzeb swoich oraz rówieśników. Poznają klasyczne koncepcje miasta oraz współczesne pomysły na to, jak miasto wyglądać powinno. Wcielą się w rolę turystów, mieszkańców, bywalców i zastanowią  jak oddolne inicjatywy miastotwórcze wpływają na kształt przestrzeni miejskiej.

Wyposażeni w te informacje przystąpią do pracy nad projektem wykonawczym. Zastanowią się czym dla nich jest „miasto bliskie”, i jaki realny wpływ mogą mieć na kształtowanie miasta, przygotują listę postulatów zmian i z tymi praktycznymi narzędziami wkroczą na plac budowy, by zaprojektować miasto na miarę swoich potrzeb.

W czasie warsztatów rysunku architektonicznego i projektowania 3D uczestnicy stworzą, pod okiem ekspertów, swoje własne projekty miasta, które następnie przy użyciu technologii druku 3D zostaną wydrukowane w postaci makiet i zaprezentowane na wystawie, na którą zaprosimy osoby odpowiedziane za kształt miasta, by tym samym, zakończyć prace odbiorem projektu.

Udział w Miastotwórcach będzie nie tylko okazją do zaangażowania się w proces twórczy, ale również do wyrażenia swoich potrzeb, pokazania, co w mieście jest ważne dla młodzieży, z czego chcieliby zrezygnować oraz co trzeba zmieniać.

_________

Partnerzy: Fundacja Atelier, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Tu było, tu stało,

Patroni: Polskie Radio RDC, Urbnews.pl, Warszawa i Okolice – wio.waw.pl, Warszawska Grupa Luka&Maro, Architektura Murator

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt „Przygotowanie i realizacja projektu Miastotwórcy” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Celowego – Fundusz Promocji Kultury.