null

List Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy do rodziców młodzieży powyżej 12. roku życia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Szanowni Rodzice,

początek roku szkolnego budzi wiele pytań i niepokojów związanych z zapowiadaną czwartą falą epidemii. Wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego na rok szkolny 2021/22 wciąż określają zaostrzone zasady pracy szkół. Trudno przewidzieć, jak długo obostrzenia będą obowiązywać. Perspektywa wprowadzenia nauczania zdalnego staje się bardzo realna, dlatego zachęcam Państwa do szczepień dzieci powyżej 12. roku życia. Szczepienia są najbezpieczniejszym, a przede wszystkim najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem na COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej osiągniemy wspólnie odporność populacyjną. Naszym celem jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu zaszczepienia warszawiaków.

Dzieci często chorują na COVID-19 bezobjawowo, jednak może pojawiać się u nich zespół objawów po przejściu COVID-19 (tzw. wieloukładowy zespół zapalny – PIMS), który nierzadko prowadzi do bardzo ciężkich powikłań, obejmujących m.in. układ pokarmowy, oddechowy, krążenia oraz układ neurologiczny. Leczenie skutków jest długotrwałe i wymaga specjalistycznych leków, które mogą być podawane tylko w warunkach szpitalnych. Dodatkowo, młodzież chorując bezobjawowo, transmituje wirusa na starsze osoby.

Szczepimy w szkołach

Aktualnie szczepienia dzieci i młodzieży odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych.
Od września będzie można zaszczepić się w szkołach. W pierwszym tygodniu września (1.09-5.09) odbędą lekcje wychowawcze i spotkania z Państwem o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

W drugim (6.09-12.09) - zebranie przez wychowawców Państwa zgód na szczepienie dzieci. Szczepienia odbędą się w trzecim tygodniu od 13 do 19 września.

Ważne informacje o szczepieniach w szkole

  1. Na początku września wychowawcy poproszą Państwa o wypełnienie wstępnych deklaracji chęci zaszczepienia dzieci. Dzięki szacunkowej liczbie chętnych, szkoła może razem
    z podmiotem leczniczym przygotować się logistycznie i zabezpieczyć dawki szczepionek.
  2. Informację o terminie szczepienia otrzymają Państwo bezpośrednio ze szkoły. Samo szczepienie poprzedzi wypełnienie kwestionariusza występnego wywiadu przesiewowego, który muszą Państwo podpisać (wystarczy podpis jednego z rodziców/opiekunów).
  3. Jeśli Państwo lub inni członkowie rodzinny również chcieliby skorzystać ze szczepienia
    na terenie szkoły, to prosimy o przekazanie tej informacji dyrektorowi szkoły (w formularzu wstępnej deklaracji jest opcja wpisania członka rodziny).

Dowiedz się więcej o szczepieniach

W odpowiedzi na Państwa prośby przygotowaliśmy merytoryczne webinaria online. To będzie okazja do zadania pytań specjalistom pediatrom, immunologom - ekspertom w dziedzinie profilaktyki zakażeń. Zapraszamy na spotkania online:

  • w poniedziałek 30 sierpnia, godz. 18;
  • w piątek 3 września, godz. 18;
  • w sobotę 4 września godz. 18.

Mamy nadzieję, że znajdą Państwo dogodny dla siebie termin. Zachęcamy do wcześniejszego wysłania pytań do eksperta, który odpowie na nie podczas spotkania. Szczegółową informację
o działaniach dotyczących szczepień, link do formularza umożliwiającego zadanie pytań, linki
do webinarów otrzymacie Państwo poprzez dziennik elektroniczny, zamieścimy ją również na stronie Biura Edukacji - edukacja.um.warszawa.pl.

Rozpocznijmy nowy rok szkolny bezpiecznie. Dzięki szczepieniom możemy uniknąć nauczania zdalnego oraz ochronić dzieci i młodzież przed jego niekorzystnymi konsekwencjami. Zachęcam Państwa oraz Wasze dzieci do szczepień.

Więcej informacji na temat szczepień:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie oraz zdrowie.um.warszawa.pl/warszawaszczepi

Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy 

Renata Kaznowska

Załączniki: