List Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na Dzień Edukacji 14 X 2023

Warszawski ratusz, pl. Bankowy, wejście główne do budynku, dzień, lato.
Autor: m.st. Warszawa

Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki, Dyrektorzy i Dyrektorki szkół i placówek oświatowych oraz pracownicy administracyjni!

Mili uczniowie!

14 października 2023 r. mija 250 lat od powołania przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Na pamiątkę tego wydarzenia od 1972 r. świętujemy dzień tych, bez których polska oświata nie mogłaby istnieć: nauczycieli. Fundamentu szkolnictwa. Oprócz nich system edukacji tworzą odpowiedzialni za całość funkcjonowania placówek dyrektorzy, wspierające ich kadry biurowe oraz psycholodzy i pedagodzy szkolni. Wiele im zawdzięczamy.

Całoroczny wysiłek nauczycieli i nauczycielek na rzecz nie tylko przekazywania wiedzy, ale też tworzenia przyjaznej i bezpiecznej szkoły oraz wychowywania nowych pokoleń mądrych obywateli, zasługuje na najwyższe uznanie. Dlatego pragnę dziś gorąco podziękować za Wasze serce, cierpliwość, energię i kreatywność.

Wiem, że przez dziesiątki lat popełniano wobec Państwa grupy zawodowej błędy. Wynagrodzenia nie szły w parze z trudem Waszej pracy, byliście poddawani presji ideologicznej, a programy nauczania nie odpowiadały na wyzwania współczesności. To się musi zmienić! Tegoroczny Dzień Edukacji świętujemy w wyjątkowym przedwyborczym czasie. Praca nauczyciela wymaga realnego docenienia w postaci godnych wynagrodzeń. Szkoła powinna stać się autonomiczna, a decyzje o jej funkcjonowaniu musi podejmować cała społeczność. Należy upodmiotowić uczniów i zwrócić dyrektorom realne prawo do zarządzania. Kuratorium ma być apolityczne, ma tylko i wyłącznie służyć pomocą.  Dzieci i młodzież trzeba uwolnić od ogromu nauki pamięciowej, znieść prace domowe, postawić na współpracę zamiast rywalizacji. Wtedy wreszcie polska oświata wyruszy w podróż do przyszłości.

Nie tylko jako Prezydent Warszawy, ale również nauczyciel akademicki i rodzic, uznaję kwestie edukacji za priorytetowe. Inwestujemy w mieście w budowę nowych szkół, remonty już istniejących, doposażanie pracowni, zwiększanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dokształcanie kadry. To jednak nie wystarczy. Muszą przyjść zmiany systemowe.

Gratulując Państwu, że się nie zniechęcacie, nie tracicie wiary w sens swojego powołania, stale osiągacie sukcesy w pracy, uczycie nie tylko tabliczki mnożenia, ale i zasad, życzę, by już niedługo ziściły się Wasze marzenia o lepszym jutrze dla nauczycieli. Największą siłą naszego kraju i przyszłością są bowiem świadomi, otwarci, myślący krytycznie, empatyczni młodzi ludzie, kształceni przez szczęśliwych nauczycieli. Wszystkiego najpiękniejszego w dniu Państwa święta!

Załączniki: