null

Lato w mieście z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trójka dzieci bawiąca się na podłodze
Autor: M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Lato w muzeum? Jak najbardziej! Z myślą o tych, którzy w wakacje zostają w Warszawie, muzeum POLIN przygotowało bezpłatne zajęcia rozwijające kreatywność i przybliżające kulturę żydowską. Warsztaty odbędą się w ramach akcji "Lato w mieście".

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla grup dzieci korzystających z wypoczynku w placówkach organizujących opiekę w czasie wolnym od zajęć. Dzieciom z Ukrainy muzeum zapewnia w miarę możliwości asystentów mówiących w języku ukraińskim. 

Tematy zajęć do wyboru:

 • Temat 1: Od kuchni. Spacer sensoryczny po wystawie

  Zapleć chałkę! Nową wystawę "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" poznamy wszystkimi zmysłami. Będziemy słuchać dźwięków, oglądać fotografie, wąchać przyprawy i smakować.

  Umiecie zaplatać chałkę? A znacie składniki czulentu? Nauczycie się tego na warsztatach, na których wykorzystamy wszystkie nasze zmysły! Nie tylko będziemy słuchać dźwięków i oglądać fotografie, ale także wąchać przyprawy, których woń unosi się w czasie świąt i smakować składniki niektórych potraw. Spotkamy się też przy wspólnym stole, który udekorujemy zgodnie z żydowską tradycją. W ten sposób odkryjemy różnorodność kultury żydowskiej "Od kuchni".

  Miejsce warsztatu: wystawa czasowa "Od kuchni. Żydowska tradycja kulinarna"

 • Temat 2: Zapomniane zawody

  Chcecie odwiedzić świat dawnych kupców, mincerzy, rycerzy i królów? Razem wyruszymy w podróż do najdawniejszych czasów, podczas której poznamy zapomniane już zawody.

  Odwiedzimy gród księcia, będziemy handlować przyprawami i drogocennymi materiałami. Wykonamy również własną biżuterię wzorem dawnych rzemieślników.

  Miejsce warsztatu: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Pierwsze spotkania".

 • Temat 3: Gry i zabawy dzieci żydowskich

  Jak gra się w klipę i w drejdla? I czemu słychać jidysz w niektórych polskich wyliczankach? Trójka przyjaciół – Hana, Szlomo i Michał – mieszka w jednej kamienicy i należy do Bractwa Podwórkowej Przyjaźni.

  Podczas warsztatów uczniowie oraz uczennice też mogą zostać członkami Bractwa i poznać świat przedwojennych zabaw. Na wystawie stałej zobaczą, jak wyglądały wtedy ulice i podwórka, i nauczą się gier z dawnych czasów. Każde dziecko wykona też własną zabawkę, którą zabierze ze sobą do domu.

  Miejsce warsztatu: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Na żydowskiej ulicy"

Jak zarezerwować warsztaty w ramach akcji "Lato w mieście"?

Rezerwacji należy dokonać co najmniej na tydzień przed planowanymi warsztatami, wysyłając e-mail na adres: rezerwacje@polin.pl z dopiskiem "Lato w mieście".

W mailu należy podać następujące informacje:

 • data (wybrany zakres dat),
 • godzina,
 • temat warsztatów,
 • nazwa i adres placówki,
 • która to klasa / wiek dzieci,
 • liczba uczniów i opiekunów,
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
 • dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil, etc.).

 

Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjnym i na wystawach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przy ulicy Anielewicza 6. Są prowadzone w czasie wakacji letnich w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10.15-11.45. Trwają 1,5 godziny (90 minut) i są przeznaczone dla grup liczących nie więcej niż 15 osób.

Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia.