null

Już teraz zgłoś się z dzieckiem na szczepienie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji i Nauki od września szczepienia dla dzieci w wieku 12-18 lat będą mogły być zrealizowane na terenie placówek oświatowych.

Wszyscy pamiętamy jak trudny był poprzedni rok szkolny. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach. Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa. Niezwykle ważne jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu zaszczepienia, tak aby uzyskać odporność zbiorową.

Znajdź najbliższy punkt szczepień:

Polska Akademia Nauk apeluje o przestrzeganie w szkołach podstawowych zasad wietrzenie, maseczki, testowanie (procedura WMT)

Szkoła to miejsce, które na jesieni może szczególnie przyczynić się do wzrostu liczby infekcji SARS-CoV-2. Wiemy już, że poprzednie – mniej zakaźne niż DELTA – warianty wirusa atakowały dzieci i młodzież. Infekcja tym wariantem szerzy się wyjątkowo łatwo w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają duże grupy ludzi oraz częściej wywołuje groźne objawy.

W przypadku wariantu DELTA dzieci mogą przechodzić infekcje ciężej i częściej mogą u nich występować przypadki wielonarządowego zespołu zapalnego (PIMS, MIS-C). Dzieci mogą też przekazywać infekcję rodzicom, rodzeństwu, dziadkom i znajomym. Podobnym źródłem zakażeń może być kadra szkolna, szczególnie ta niezaszczepiona, czyli jej ok. 20%.

W szkołach w Wielkiej Brytanii wśród stosownych zaleceń pierwszy priorytet dostało wietrzenie, drugi testowanie po kontakcie, a trzeci maseczki.

W Korei Południowej w szkołach przestrzega się surowych zasad postępowania: kontrole temperatury przy wejściu do szkoły, rygorystyczne wietrzenie pomieszczeń, zasada utrzymywania odległości co najmniej 1 m pomiędzy osobami. Maseczki mają być noszone cały czas podczas obecności w szkole, poza spożywaniem posiłku, które ma odbywać się w ciszy.

Z kolei we Francji praca szkół została zaplanowana zgodnie z następującymi zasadami: dwa razy dziennie zmienia się maseczki, które dostarcza szkoła; obowiązuje higiena dłoni; odwołane są zajęcia sportowe i inne wymagające kontaktu bez maseczki. To tylko trzy z licznych przykładów.

Wszędzie funkcjonowanie szkół w tradycyjnej formie jest uznane za wartość priorytetową. Przestrzegając w szkołach zasad WMT (wietrzenie, maseczki, testowanie) aktywnie przyczyniamy się do ograniczania rozwoju pandemii.

Więcej informacji