null

Jubileuszowa konferencja z okazji 10-lecia projektu „WARS i SAWA grają w szachy”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Szymon Pulcyn

​​​​​​​29 listopada 2023 roku, w siedzibie Centrum Olimpijskiego w Warszawie, świętowaliśmy jubileusz 10-lecia stołecznego projektu „WARS i SAWA grają w szachy”.

Warszawa jest liderem edukacji szachowej w Polsce:

Projekt „WARS i SAWA grają w szachy” stanowi warszawską część i jedocześnie pilotaż ogólnopolskiego programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

 • 158 szkół podstawowych (ponad 70% szkół, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa),
 • 12 szkół i placówek przyszpitalnych,
 • ponad 660 warszawskich nauczycielek i nauczycieli,
 • ok. 1 tys. godzin szkoleń dla nauczycielek i nauczycieli we WCIES, w tym zdalnie podczas pandemii,
 • ok. 6 tys. najmłodszych uczennic i uczniów rocznie,
 • ponad 600 warszawskich uczennic i uczniów rocznie uczestniczy w corocznych , ogólnopolskich turniejach szachowych na Torwarze.

Szachowa Konferencja Jubileuszowa

W szachowej konferencji jubileuszowej uczestniczyli przedstawicielki i przedstawiciele:
społeczności warszawskich szkół podstawowych zaangażowanych w realizację projektu; Polskiego Związku Szachowego (PZSzach), uczelni wspierających projekt, Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES), dzielnic m.st. Warszawy oraz sympatycy projektu i inne osoby zaangażowane w rozwój warszawskiej edukacji szachowej.

Uroczystość otworzyli Mirosław Sielatycki – zastępca dyrektorki Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz GM Radosław Jedynak, prezes Polskiego Związku Szachowego.

Inspiracje i rozwój projektu

O rozwoju edukacji szachowej w Warszawie i planach na najbliższy czas opowiedzieli Mirosław Sielatycki – zastępca dyrektorki Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Lidia Korpak – wieloletnia doradczyni metodyczna a dziś konsultantka m.st. Warszawy do spraw edukacji szachowej.

Najbliższe działania projektowe:

 • luty/marzec: 72-godzinnych kurs podstawowy w ramach kolejnej edycji projektu; 32-godzinny kurs doskonalący „Szachy raz jeszcze”; ogłoszenie konkursów jubileuszowych: na bajkę szachową lub wiersz o tematyce szachowej z nawiązaniem do motywów warszawskich oraz plastycznego dla dzieci;
 • kwiecień: warsztaty wyjazdowe dla najbardziej aktywnych nauczycielek i nauczycieli w projekcie,
 • czerwiec: jubileuszowy turniej finałowy dla dzieci, połączony z ogłoszeniem wyników konkursów;
 • wydanie publikacji jubileuszowej.

Paweł Zaskalski, wiceprezes zarządu PZSzach i koordynator ogólnopolskiego programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, przedstawił inspiracje w nauczaniu gry w szachy z Polski i zagranicy. Zaprosił przy tym do kontaktu w sprawie udziału szkół projektowych w Programie Klub w szkole. W ramach programu opieką profesjonalnych instruktorów szachowych otaczane są najzdolniejsze dzieci, wyróżniające się pod względem gry w szachy.

Opinie uczniów o szachach 

Najmłodsi uczestniczcy projektu ze Szkoły Podstawowej nr 353 im. „Wielkich Odkrywców” potwierdzili, że bardzo lubią grać szachy; ich ulubionymi figurami szachowymi są hetman, goniec i wieża, a największą trudność sprawiają im „końcówki, szybka gra – czyli tzw. blitz oraz zrobienie szacha-mata”.

Podczas konferencji, reprezentacja uczniowska ze Szkoły Podstawowej nr 321 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 rozegrała jubileuszową symultanę z arcymistrzem szachowym Arturem Jakubcem.

Doświadczenia nauczycielek szachowych w Warszawie

Swoimi doświadczeniami w upowszechnianiu edukacji szachowej podzieliły się nauczycielki warszawskich szkół podstawowych:

 • Zofia Marks ze Szkoły Podstawowej nr 321, wieloletnia trenerka i działaczka szachowa, wielokrotnie nagradzana przez Polski Związek Szachowy m.in. tytułem Hetmana 2022 w kategorii Nauczyciel Roku.  Dzieci uczęszczające na zajęcia prowadzone przez Zofię Marks nie tylko lubią grać w szachy, ale także odnoszą liczne sukcesy w tym zakresie;
 • Anna Sawicka i Agnieszka Zubczewska ze Szkoły Podstawowej nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jędrzeja Cierniaka opowiedziały o ponadstandardowych szkolnych działaniach szachowych, w tym organizacji turniejów i uruchomieniu tematycznych zajęć w oddziale przedszkolnym. Obecnie w Szkole Podstawowej nr 114 aż 90% dzieci z klas I-III oraz oddziału przedszkolnego uczęszcza na zajęcia szachowe.

Wyróżnienia i podziękowania

Miasto Stołeczne Warszawa docenia zaangażowanie warszawskich szkół podstawowych. Dla wszystkich 158 szkół podstawowych objętych projektem „WARS i SAWA grają w szachy” zostały przygotowane pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo wyróżnionych zostało 30 podstawówek, które co roku od dekady organizują systematyczne zajęcia szachowe, z liczną liczbą nauczycieli szachowych, kontynuujących obecnie realizację szkolnych zajęć szachowych dla dużej grupy dzieci.

Zastępca dyrektorki Biura Edukacji, Mirosław Sielatycki podziękował ponadto partnerom projektowym – Warszawskiemu Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Polskiemu Związkowi Szachowemu za dotychczasową współpracę i wkład w rozwój warszawskiej edukacji szachowej.Polskiemu Związkowi Szachowemu została przekazana symboliczna figura warszawskiej królowej szachowej.

Również Polski Związek Szachowy podziękował Miastu za dotychczasową, wieloletnią współpracę i znaczące wsparcie rozwoju Edukacji przez Szachy w Szkole. Z rąk GM Radosława Jedynaka, prezesa Polskiego Związku Szachowego pamiątkowe statuetki odebrali przedstawiciele Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, WCIES oraz konsultantki m.st. Warszawy ds. edukacji szachowej.

Na koniec nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu. Dziękujemy Zespołowi Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ul. Komorskiej w Warszawie za przygotowanie tej słodkiej niespodzianki.

Autor: Szymon Pulcyn

Dziękujemy również:

 • XIII Liceum Ogólnokształcącemu z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie za montaż filmu podsumowującego działania projektowe z ostatniej dekady,
 • Szkole Podstawowej nr 353 im. „Wielkich Odkrywców” za przygotowanie relacji nt. opinii uczennic i uczniów o szachach,
 • osobom zaangażowanym w tworzenie jubileuszowych materiałów promocyjnych.

Szczególne podziękowania raz jeszcze dla dyrektorek i dyrektorów, nauczycielek i nauczycieli, uczennic i uczniów oraz ich rodziców za zaangażowanie w realizację szkolnych zajęć szachowych.
Życzymy Państwu wiele radości towarzyszącej tej szachowej przygodzie.

Wydarzenie poprowadziła Edyta Jaromin z Biura Edukacji która od 2013 roku jest zaangażowana w realizację projektu „WARS i SAWA grają w szachy”.  

Zobacz galerię (27 zdjęć)