null

Jak teatr może budować relacje?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
24.10.2023 12:00 - 24.10.2023 18:30

Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy wraz z TR Warszawa zaprasza na szkolenie "Teatr jako narzędzie budowania relacji i inicjowania młodzieżowej partycypacji" w ramach cyklu "ABC pracownika młodzieżowego".

Szkolenie jest skierowane do pracowników młodzieżowych - osób dorosłych pracujących z młodzieżą lub na jej rzecz w Warszawie –  pracowników i pracowniczek miejskich instytucji (domów kultury, bibliotek, miejsc młodzieżowych, Mali, Ogrodów Jordanowskich, trenerów i trenerek sportowych, osób prowadzących warsztaty z młodzieżą) oraz organizacji pozarządowych, animatorów i animatorek, urzędników i urzędniczek.

Projekt ABC pracownika młodzieżowego ma na celu wspieranie oraz rozwijanie kompetencji warszawskich pracowników i pracowniczek młodzieżowych. Podczas szkoleń będzie można zdobyć i/lub poszerzyć wiedzę z zakresu pracy z młodzieżą. Będzie to również dobra okazja do wymiany doświadczeń z innymi warszawskimi pracownikami/pracowniczkami młodzieżowymi.

Spotkanie odbędzie się 24 października 2023 r. od godz. 12:00 do 18:30 w siedzibie TR Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 8.

Aby wziąć udział w szkoleniu, do 16.10 należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.


Program szkolenia:

12:00-13:30  – spektakl „2030” w reż. Michała Buszewicza 

Spektakl „2030” w reżyserii Michała Buszewicza powstał w ramach projektu Młody TR, angażującego w proces twórczy młodzież. Jest próbą uchwycenia miasta w procesie zmiany i sportretowania siebie samego i siebie nawzajem wewnątrz miasta. Zobaczenia dla kogo to miasto jest stworzone i ile z niego można wziąć dla siebie.

Spektakl inspirowany jest dokumentem „Młoda Warszawa. Polityka młodzieżowa m.st. Warszawy”, stworzonym przez Urząd m.st. Warszawy. 


13:30-14:30  – KLUB DOBREJ ROZMOWY w ramach Festiwalu Korczak CZYJA TO POLITYKA? Rozmowa z elementami warsztatu
Prowadzenie: Dorota Kowalkowska, Dorota Ogrodzka

Czy możliwe jest wspólne kreowanie polityki miasta z młodzieżą i wyjście poza utopię? I czy dokument miejski ma szansę być scenariuszem przyszłości? Jak miasto i młode osoby mogą współpracować i jakie fantazje sobie opowiadać?
Spotkanie z młodymi osobami performerskimi z elementami warsztatu będzie zaproszeniem do wspólnego wyobrażania sobie miasta i opowieści, jak przez teatr można czytać dokumenty. Porozmawiamy o partycypacji nie tylko w znaczeniu teatralnym.

14:30-14:45 – przerwa 

14:45-16:30  – Teatr jako narzędzie budowania relacji z młodzieżą 

Jak teatr pomaga w dotarciu do istoty budowania relacji z młodzieżą? Jak wykorzystać narzędzia pedagogiki teatru do rozmowy na temat zmian w Warszawie? Jak wesprzeć siebie i swoją grupę w nazywaniu swoich potrzeb?
Ćwiczenie performatywne oraz dyskusja dotycząca wykorzystania narzędzi teatru w budowaniu relacji z grupą młodzieżową. 
 

16:30-17:45 – Czy fantazja może być generatorem zmiany?

Czy oglądana w spektaklu „2030” metoda wykorzystująca narzędzie „fantazjowania” do mówienia o zmianach może zostać wykorzystana w pracy z młodzieżą? Jak wesprzeć grupę w procesie nazywania swoich potrzeb i znajdowania drogi do ich realizacji?
Ćwiczenie z wykorzystaniem materiału wideo 

17:45-18:00 – przerwa

18:00-18:30 – Jak wspierać młodzież w partycypacji? 

Dyskusja podsumowująca i prezentacja młodzieżowych narzędzi aktywności obywatelskich 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.