null

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? - bezpłatne materiały

Drukuj otwiera się w nowej karcie
GRAFIKA: A. ARTYMOWSKA

Napaść na Ukrainę skonfrontowała nas wszystkich z przemocą na skalę, jaką trudno było sobie wyobrazić. Dotyka to wszystkich, ale w sposób szczególny osoby, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, są rodzicami.

Muzeum POLIN udostępnia materiały, które mogą stanowić punkt wyjścia do bezpiecznej rozmowy z najmłodszymi.

10 wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie:

Opowiadanie "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza z ilustracjami Aleksandry Artymowskiej dla dzieci uczących się klasach 1-3

Opowiadanie miało mieć swoją premierę 19 kwietnia i powstało z myślą o obchodach 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zdecydowaliśmy się udostępnić je wcześniej ze względu na jego niezwykle aktualną wymowę. Autor przedstawia w nim poruszającą, pełną miłości historię relacji ojca i synka, których życie niemal z dnia na dzień ulega całkowitej zmianie.

Paweł Beręsewicz jest autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pewien czas uczył angielskiego w warszawskim liceum im. Reytana.

Od 2004 roku współpracuje z krakowskim wydawnictwem "Skrzat". Nakładem tego wydawnictwa ukazała się między innymi seria książek o rodzinie Ciumków oraz powieść "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek". Od 2007 roku wydaję również w łódzkim wydawnictwie "Literatura". Owocem tej współpracy są między innymi "Tajemnica człowieka z blizną", "Czy wojna jest dla dziewczyn?", "Więcej niż klub" oraz "Wszystkie lajki Marczuka".

Jego książki były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich m.in. jest laureatem nagrody "Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Aleksandra Artymowska - ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Jej książki zostały wydane już w 20 językach na (prawie) całym świecie i zdobyły liczne wyróżnienia w konkursach. Obecnie współpracuje z wydawnictwem BONNIER / BIG PICTURE PRESS z Wielkiej Brytanii. Jej Książka AMAZED zaliczona przez brytyjski dziennik THE INDEPENDENT za jedną z najlepszych książek aktywnościowych dla dzieci w 2017 roku.


Aby zdobyć więcej informacji, zachęcamy do zapoznania się z materiałami które zawierają wskazówki dotyczące prowadzenia rozmów o wojnie:

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.orgwww.gov.pl

Źródło informacji: https://polin.pl/pl/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie