null

IX piosenka dla Małego Powstańca

Drukuj otwiera się w nowej karcie
fot. PAP/Tomasz Gzell

1 sierpnia 2022 roku o 10.00 pod kolumną Zygmunta w Warszawie już po raz dziewiąty zabrzmiała „Piosenka dla Małego Powstańca”. Do udziału zaproszone zostały dzieci z Akcji „Lato w Mieście” w tym dzieci ukraińskie, które przybyły wraz z opiekunami w liczbie około pół tysiąca!

W trakcie spotkania wszyscy zgromadzeni wraz Zastępcą Prezydenta Renatą Kaznowską zaśpiewali z zespołem muzycznym VIS-A-VIS i solistką Żanetą Sławińską-Zdunik piosenki powstańcze, takie jak „Pałacyk Michla”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Marsz Mokotowa”. W 1944 roku piosenka dodawała siły polskim żołnierzom, czego wymownym przykładem było ponad 100 powstańczych koncertów Mieczysława Fogga, organizowanych na barykadach. Podczas uroczystości rozdawana była Jawnutka” – specjalnie przygotowana gazeta na wzór powstańczego dziennika dziecięcego, wydawanego przez Marię Kownacką). Na koniec wszyscy ze śpiewem na ustach przeszli pod Pomnik Małego Powstańca aby oddać hołd najmłodszym uczestnikom Powstania Warszawskiego.

W tym roku również w ramach „Piosenki dla Młodego Powstańca” przygotowane zostały przez dzieci pocztówki dla żołnierzy ukraińskich walczących na froncie, walczących jak Powstańcy Warszawscy o wolność swojego kraju!   

Wydarzenie organizowane jest przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Fundację Ave.