null

Integracyjny wyjazd polskich i ukraińskich uczniów z niepełnosprawnością do Maróza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa uczniów Instytutu Głuchoniemych

Wyjazd został zorganizowany dla uczniów Instytutu Głuchoniemych – trwał od 30 maja do 3 czerwca br. Jego celem była integracja uczniów Instytutu z uczniami z Ukrainy, którzy od samego początku wojny w Ukrainie są przyjmowani do naszej specjalistycznej placówce przy pl. Trzech Krzyży 4/6. W obozie wzięło udział 32 uczniów wraz z 6 opiekunami i nauczycielami, posługującymi się polskim językiem migowym. Dzieciom i młodzieży towarzyszyła również osoba tłumacząca wszystkie kwestie na ukraiński język migowy.

Początkowo wspólny pobyt poza szkołą wydawał się nie lada wyzwaniem. Oto w jednej grupie wyjazdowej znalazły się osoby niesłyszące i osoby słabosłyszące z dwóch różnych państw, posługujące się odmiennymi językami - polskim, ukraińskim, rosyjskim, ale też polskim i ukraińskim językiem migowym. Nauczyciele szybko jednak zauważyli, że wspólna podróż, zabawy i przebywanie pod jednym dachem sprzyjają wzajemnym relacjom i rozwojowi językowemu. Ośrodek „Syrenka” jest miejscem bardzo atrakcyjnym i świetnie wyposażonym. Uczniowie mogli w pełni korzystać ze świetlicy, plaży przy jeziorze i kajaków. Boiska do gry w piłkę nożną oraz siatkówkę również cieszyły się powodzeniem. Każdego dnia uczestnicy tego wspólnego przedsięwzięcia brali udział w zabawach integracyjnych, grach na boisku i grach terenowych.

We wtorek (31 maja br.) uczniów w Marózie odwiedziła Renata Kaznowska, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Pani Prezydent rozmawiała z uczniami o ich doświadczeniach w nowej szkole, potem dołączyła do jednej z zabaw integracyjnych.

Niezwykle interesujący okazał się wyjazd do Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku, gdzie uczniowie oglądali proces wytwarzania szkła artystycznego w temperaturze 15000C. Na ich oczach rzemieślnicy dmuchali i formowali gorącą masę szklaną, tworząc artystyczne formy. Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał ręcznie wykonaną szklaną figurkę. W Olsztynku uczniowie zwiedzali także Skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego. Największym ich zainteresowaniem cieszyła się szkoła z czasów zaboru pruskiego, do której uczęszczali – taka ciekawostka - tylko pierworodni synowie w rodzinie. Była to dla dzieciaków przepiękna lekcja historii.

Teraz po powrocie z obozu, gdy uczniowie spotykają się w szkole, wiedzą  o sobie dużo więcej. Rozumieją się, i choć mówią lub migają w różnych językach, to każdy z nich ma równe szanse na normalną szkolną rzeczywistość. Obóz integracyjny bardzo wychowanków Instytutu Głuchoniemych zbliżył. Dziś w szkole czują się po prostu koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki, niezależnie od kraju pochodzenia. Ten obóz będzie wspominany miło i długo będzie pamiętany.

Wyjazd do Ośrodka „Syrenka” w Marózie k/Olsztynka został sfinansowany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.

Zobacz galerię (8 zdjęć)