null

Grecka przygoda uczniów ze szkoły specjalnej przy ul. Długiej 9

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Nabór do projektu „Zdobywamy nowe doświadczenia zawodowe”, finansowanego z środków unijnych w ramach programu Erasmus+ odbył się w październiku, niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego 2023/2024. Wzięli w nim udział uczniowie klas II i III Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnej nr 54 im. K. Kirejczyka, kształcący się w zawodach cukiernik, pracownik pomocniczy gastronomii i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.

Ostatecznie w naborze wyłoniono 15 uczestników projektu, przed którymi pojawiła się perspektywa wiosennego wyjazdu do Grecji. Wcześniej uczniowie wzięli udział w zajęciach kulturowych, związanych z programem wyjazdu. Intensywniej niż zwykle ćwiczyli język angielski. Zostali też zapoznani z programem wyjazdowych praktyk zawodowych, który został opracowany we współpracy z P. Honoratą Domachowską - Lavantsioti, właścicielką hotelu „Posejdon” w greckiej miejscowości Paralia Katerini.

Pobyt uczniów w Grecji trwał dwa tygodnie, od 11 do 25 marca br. W dni robocze uczniowie realizowali program hotelowych praktyk. Każdy z nich miał szansę zdobyć nowe umiejętności zawodowe w swojej specjalności. Uczniowie branży gastronomicznej poznawali kuchnię grecką, pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotowywali greckie potrawy. Uczniowie uczący się obsługi hotelowej poznawali procedury sprzątania obowiązujące w krajach śródziemnomorskich, pomagali pracownikom hotelu w przygotowaniu pokoi dla gości.

Ze wszystkich podjętych działań uczniowie sporządzali notatki w dzienniczkach praktyk. Z kolei w weekendy otwierali się na poznawanie kultury i historii Grecji. Pod opieką nauczycieli odbyli wiele ciekawych wycieczek – m.in. do Salonik, do podnóża góry Olimp.

W opinii koordynatorów projektu uczniowie zrealizowali jego zasadnicze cele. Zdobyli nowe umiejętności praktyczne i kompetencje zawodowe. Poprawili swoje umiejętności językowe, społeczne i organizacyjne. Zdobyli nowe doświadczenia zawodowe, w przyszłości zwiększające ich konkurencyjność na rynku pracy, poprawili swoją samoocenę, umocnili wiarę w siebie i własne możliwości. Istotne jest również to, że poznali specyfikę pracy w środowisku międzynarodowym i posiedli umiejętność pracy pod presją czasu i w nowym otoczeniu.

Korzyści z projektu wynieśli też nauczyciele. Zdobyli wiedzę i doświadczenie z zakresu realizacji projektów mobilnościowych, nawiązali partnerstwo z zagraniczną instytucją organizującą praktyki zawodowe dla uczniów, mieli szansę zarekomendowania zagranicą polskiego modelu kształcenia branżowego młodzieży z niepełnosprawnościami.

Po powrocie do kraju uczestnicy projektu uzyskaną wiedzą podzielili się ze swoimi koleżankami i kolegami, pokazując to, czego nauczyli się w Grecji. Powstała wystawa zdjęć z odbytych w Grecji praktyk. Swoje nowe doświadczenia zaprezentowali uczestnikom organizowanych w szkole Targów Pracy. W czerwcu zorganizowali dla szkolnej społeczności Dzień Grecki. Jednym z finałowych punktów programu, który zakończy się 30 września br., była również wycieczka uczniów do Parlamentu Europejskiego w Warszawie. 

Szkoła specjalna przy ul. Długiej 9 dzieli się swoją wiedzą w zakresie realizacji projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej z innymi szkołami i placówkami oświatowymi. Informacje o projekcie „Zdobywamy nowe doświadczenia zawodowe” są na bieżąco zamieszczane na FB i na stronie szkoły w zakładce „Erasmus +”, można je znaleźć pod linkiem: https://zss105.edu.pl/index.php/erasmus/

Zobacz galerię (10 zdjęć />)