
Gala IX edycji Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka, odbyła się 28 października 2022 roku w Starej Prochowni – SCEK przy ul. Boleść 2 . „Popandemiczne emocje dzieci i młodzieży – co poradziłby nam Korczak?” to temat przewodni na lata 2021/2022. Wszystkie placówki ubiegające się o Nagrodę zasługiwały na uznanie. Opisywane przez nie praktyki wychowawcze świadczą o namyśle, refleksyjności oraz potrzebie zwiększenia własnej efektywności w obszarze wychowania.
Laureatami tegorocznej edycji Nagrody zostali:
w kategorii Przedszkola
- Przedszkole Integracyjne nr 120, ul. Wacława Tokarza 2;
w kategorii Szkoły Podstawowe
- Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego, ul. Deotymy 37;
w kategorii Szkoły Ponadpodstawowe
- LXIII Liceum Ogólnokształcące im. Lajosa Kossutha, ul. Ludwika Hirszfelda 11;
kategorii inne placówki dla dzieci i młodzieży
- Młodzieżowy Dom Kultury (Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej), ul. Jana Brożka 1A.
Dwie placówki otrzymały wyróżnienie:
- Przedszkole nr 95 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Maciusia I, ul. Tadeusza Korzona 2;
- Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339 im. Raoula Wallenberga, ul. Świętego Bonifacego 10.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
Podczas Gali nie zabrakło również zabawy. Zajęcia poprowadzone w formie improwizacji, przez aktora Michała Głowackiego, dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu uśmiechów.
Warszawska Nagroda Wychowawcza imienia Janusza Korczaka jest prestiżowym wyróżnieniem dla warszawskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, poszukujących własnych, innowacyjnych i skutecznych rozwiązań w kluczowych obszarach wychowania. Konkurs promuje ideę placówki otwartej, mądrej, przyjaznej i twórczej – miejsca, w którym dostrzega się potrzeby wychowanków, uczniów oraz ich rodziców. Placówki, w których podstawowe prawa dziecka: do miłości, bycia szanowanym, posiadania własnych tajemnic, samostanowienia o sobie, własności, rozwoju, zabawy, pracy i sprawiedliwości są na co dzień respektowane. Nagroda jest jednocześnie elementem promocji warszawskiej oświaty, jako twórczego realizatora myśli pedagogicznej Janusza Korczaka.
Przedszkola, szkoły i inne placówki, które wzięły udział w konkursie (po etapie formalnym) były oceniane przez Kapitułę w składzie: Pani Barbara Janina Sochal, Pani Marta Ciesielska, Pani Anna Czerwińska, Pani Ewa Borgosz, Pani Teresa Ogrodzińska, Pani Katarzyna Koszewska, Pani Katarzyna Liwak-Rybak, Pani Monika Werwicka i Pan Janusz Kostynowicz.
Laureaci z każdej kategorii otrzymali dyplom, statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł. Organizatorem i fundatorem Nagrody jest m.st. Warszawa. Nagrodę przyznaje Prezydent m.st. Warszawy. Partnerzy - Muzeum Warszawy, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.
Galę prowadził Bartłomiej Włodkowski - fundacja AVE.