null

Edukacyjny pokaz filmu "Skąd Dokąd”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, So FILMS oraz Entropia Słowa zapraszają dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, katechetów, animatorów kultury, pedagogów szkolnych na edukacyjny pokaz specjalny filmu:

  • "Skąd Dokąd”
  • 28 listopada (wtorek) o godz. 14:30 
  • Kino Atlantic ul. Chmielna 33 w Warszawie

Scenariusz wydarzenia:

  • 14.30 – krótkie przywitanie widzów
  • 14.40 - 15.40 - projekcja filmu
  • 15.45 - 16.10 - rozmowa z reżyserem Maciejem Hamelą, którą poprowadzi Artur Wolski

Aby wziąć udział w wydarzeniu 28 listopada należy wypełnić formularz do 26 listopada (każde zgłoszenie zostanie przez nas zatwierdzone, a następnie potwierdzone drogą mailową.
https://forms.gle/dY5TdfmxFGb215MaA

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.

„Skąd dokąd” (ang. „In the Rearview”) to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Twórcy filmu „Skąd dokąd”, w trakcie przeprowadzanych przez siebie licznych akcji ewakuacyjnych z rozległego terytorium kraju ogarniętego wojną, postanowili udokumentować historie ludzi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z dnia na dzień. – Zdjęcia do naszego filmu były bezwzględnie podporządkowane ewakuacjom realizowanym przeze mnie od początku inwazji. Wierzę, że to właśnie dlatego udało nam się stworzyć tak autentyczny obraz wojny, która toczy się za naszymi plecami, a mogłaby dotknąć każdego z nas. Mam nadzieję, że obecność filmu w Cannes będzie okazją, aby przypomnieć wszystkim o tym, że wojna trwa dalej i tylko nasze wspólne zaangażowanie pozwoli ją zakończyć – mówi Maciek Hamela, reżyser filmu i kierowca vana.

Zobacz trailer: https://www.youtube.com/watch?v=NIwUkORRXuQ