null

Dzień Autorów Europejskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dziewczynka czytająca książkę

Komisja Europejska ogłosiła nową europejską inicjatywę - Dzień Autorów Europejskich. Odbędzie się on 27 marca 2023 r., a następnie będzie przypadał na ostatni poniedziałek marca co roku, aby promować czytelnictwo w szczególności wśród młodzieży. Zachęcamy szkoły ponadpodstawowe do dołączenia do akcji.

W oparciu o różnorodne inicjatywy istniejące we wszystkich państwach członkowskich UE, to ogólnoeuropejskie święto ma na celu połączenie sektorów „książki” i edukacji, dążąc do zachęcenia Europejczyków do czytania i pomagając im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową.

Dzień Autorów Europejskich ma za zadanie ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej oraz jako narzędzie służące wzmocnieniu pozycji jednostki, przyczyniając się do wyposażenia uczniów w odpowiedni zestaw umiejętności, aby poprzez czytanie mogli stawić czoła bieżącym wyzwaniom społecznym i osobistym.

Mariya Gabriel, Europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, oficjalnie zainauguruje tę inicjatywę w Sofii w Bułgarii. Towarzyszyć jej będzie Georgi Bardarov, słynny bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 r., który weźmie udział w czytaniu na głos.

Do akcji możecie dołączyć poprzez:

  • zaproszenie do udziału w wydarzeniu szkolnym autora lub popularnej osoby, która mogłaby czytać na głos wybraną książkę;
  • goszczenie przedstawiciela sektora czytelniczego który przedstawi różne zawody związane z branżą czytelniczą (autor, ilustrator, tłumacz, redaktor itp.), aby zwrócić uwagę na różnorodność zawodów związanych z czytelnictwem;
  • albo po prostu poprzez przeprowadzenie sesji czytania na głos z uczniami w klasie.
Jak zaplanować szkolną imprezę?
  • Szkoły powinny wybrać osobę, która będzie czytała na głos podczas ich imprezy. Wybór czytającego nie ogranicza się tylko do autorów. Szkoły mogą zaprosić aktora, sportowca, ilustratora lub inną osobę do czytania na głos wybranej przez siebie książki.  
  • Szkoły powinny jak najszybciej skontaktować się z wybranymi osobami, aby upewnić się, że są one dostępne w dniu 27 marca 2023 i będą mogły wziąć udział w imprezie szkolnej zaplanowanej z okazji Dnia Autorów Europejskich.
  • Szkoły powinny zastanowić się nad formą i miejscem sesji czytania: czy chciałyby, aby odbyła się ona w bibliotece, w klasie czy w innym miejscu? Czy chciałyby, aby czytanie odbywało się dla całej szkoły czy w mniejszych grupach? 
Jak dokonać zgłoszenia
Szkoły zainteresowane udziałem powinny wysłać do 20 lutego 2023 roku wiadomość na adres e-mailowy:  EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu

Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia.