null

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Szczepionka jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich dzieci od 9 do 18 roku życia. Szczepienia są całkowicie dobrowolne, a decyzje w ich sprawie podejmują rodzice lub opiekunowie po konsultacji z lekarzem.

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Uruchomiony 1 czerwca 2023 r. program powszechnych szczepień przeciw HPV dla chłopców i dziewcząt w wieku 12-13 lat został w nowym roku szkolnym rozszerzony. Dwuwalentna szczepionka przeciw HPV jest teraz dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 roku życia.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą płciową. 

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV, wystarczy umówić wizytę:

Więcej informacji