null

Belfer po warszawsku, czyli przepis na dobrego nauczyciela

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Czy istnieje przepis na dobrego nauczyciela? Wierzymy, że tak! Swoimi przemyśleniami na ten (i wiele innych) tematów podzieliła się z nami Elżbieta Krużyńska - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 225 im. Józefa Gardeckiego - tegoroczna laureatka Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy.

 

 

 

Przedmiot, który powinien się znaleźć na liście zajęć obowiązkowych w polskiej szkole to:
retoryka, która powinna być autonomiczną dziedziną wiedzy i najważniejszym przedmiotem szkolnym kształcącym  sprawność językową, uczącym jasnego, stosownego i ozdobnego wyrażania każdej myśli w słowie żywym i pisanym.

Czego w dzisiejszej szkole powinno być „więcej”, a czego „mniej”?
W dzisiejszej szkole powinno być więcej zajęć praktycznych, prac projektowych, częściej wychodzić poza szkolne mury, organizować więcej obowiązkowych zajęć sportowych i artystycznych. Mniej: zajęć teoretycznych.

“Najważniejsza lekcja jaką otrzymałam od swoich uczniów”:
że ideały nie istnieją, nauczyciel dążący do perfekcji, zawsze powinien kierować się potrzebami uczniów. Tam, gdzie nauczyciel jest otwarty na młodzież i jej potrzeby, tam zawsze będzie dobrze.

O jakiej pracy marzyła Pani jako dziecko? Czy miało to wpływ na późniejsze decyzje życiowe?
W dzieciństwie marzyłam, aby zostać lekarzem. Pewnego dnia moja mama powiedziała mi, że chciała być nauczycielką. Niestety, mama swojego pragnienia nie mogła zrealizować. Tego dnia postanowiłam, że ja spełnię marzenie mojej mamy i będę nauczycielką.

Pani ulubiona bajka z dzieciństwa?
K
rólewna Śnieżka, chociaż lubiłam wszystkie bajki o księżniczkach za ich piękne stroje, wygląd, ale także za pozytywne cechy, jakimi odznaczały się te bohaterki. Ponadto, królewskie imię, Elżbieta zobowiązuje.

Jakie miejsce na świecie uważa Pani za wyjątkowe?
Mój dom, w którym zawsze mam schronienie. Takim miejscem jest również szkoła, gdzie spełniam się zawodowo i mam możliwość
 stałego obcowania z ludźmi.

Czym ludzie zazwyczaj się nie przejmują, a powinni?
Ludzie zazwyczaj nie przejmują się, zanikającymi relacjami między nimi a powinni, ponieważ  coraz częściej tracą umiejętność życia wśród ludzi, w tym współpracy z innymi i szczerej rozmowy.   

Zawsze chciałam, żeby mnie zapytano...
czy nie żałuję życiowych decyzji.


“Przepis na Belfra” to cykl mini-wywiadów z laureatami i laureatkami Narody Prezydenta m.st. Warszawy. Oddajemy w nim głos najlepszym nauczycielom i nauczycielkom w stolicy. Wierzymy, że ich słowa mogą być inspiracją dla pedagogów, ale także rodziców i uczniów.