null

Ukraińskie ABC. Podcasty dla uczniów i nauczycieli

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Scenariusze rozmów ze starszymi uczennicami i uczniami o historii Ukrainy i Polski oraz o tym, czym jest historia!

Od wtorku 26 kwietnia br. rozpoczeło się nadawanie podcastów o historii Ukrainy, przygotowanych przez ZNP z redakcją portalu Nowa Europa Wschodnia.

Przez najbliższe 5 tygodni będzie można posłuchać Ukraińskiego ABC! W każdym tygodniu (we wtorek i czwartek) opublikowane będą dwa nowe odcinki.

Cykl ma stanowić pomocnik dla nauczycielek i nauczycieli ze szkół, do których dołączyli ukraińscy uczennice i uczniowie.Znajomość historii ich kraju ułatwi wzajemne poznanie i zrozumienie.

Przesłuchując nagrania stwierdzono, że niektóre, a może wszystkie (?), można wykorzystać, jako zachętę do dyskusji w klasie, pogłębienia refleksji nad wspólną historią. Dlatego zaproponowano scenariusze zajęć do każdej rozmowy, a dla ułatwienia pracy nauczycielom i uczniom udostępniono także transkrypcje każdego odcinka.

Kim są rozmówcy?

Olena Babakowa, doktor historii, dziennikarka, badaczka migracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2011–2016 była redaktorką Polskiego Radia dla Zagranicy, relacjonowała rewolucję godności oraz wybory na Ukrainie w latach 2014–2015. Jest koordynatorką projektów badawczych i medialnych.

Jacek Kluczkowski, dyplomata, urzędnik państwowy i dziennikarz, od 2005 do 2010 roku ambasador RP w Ukrainie, a od 2011 do 2015 – w Kazachstanie i Kirgistanie. Podczas pomarańczowej rewolucji kierował grupą polskich dyplomatów i ekspertów przygotowujących międzynarodową mediację, Współkierował organizacją pomocy technicznej dla krajów przechodzących transformację (zwłaszcza Ukrainy).

Źródło indormacji: https://znp.edu.pl/ukrainskie-abc-podcasty-dla-uczniow-i-nauczycieli/