null

26. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika przedstawiająca Janusza Korczaka w stroju superbohatera; obok tekst ze szczegółami wydarzenia

Tegoroczna edycja teatralnego święta dzieci i młodzieży odbędzie się w dniach 11-23 października. Jak co roku Festiwal prezentuje zarówno nowatorskie odczytania klasycznych pozycji repertuarowych, realizacje popularnej współczesnej literatury dla dzieci, jak i młodą dramaturgię prezentującą nowe tematy i języki teatralne. Do przeglądu spektakli dołączą także dwa nowe elementy programowe: Klub Dobrej Rozmowy i Focus (Ukraina/Białoruś).

26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży przebiega w szczególnym momencie, a nazwa KORCZAK DZISIAJ w roku 2022 wybrzmiewa dotkliwą aktualnością. Trwająca inwazja Rosji w Ukrainie wpłynęła i każdego dnia wpływa na tysiące dziecięcych losów. Dzieci w Polsce, Europie i na świecie doświadczają coraz większych kryzysów: migracyjnych, psychicznych, ekonomicznych, klimatycznych. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie dorobku pedagogiczno-twórczego Janusza Korczaka i czułe wspieranie podmiotowości dzieci.

Zarówno dzieci, jak i dorośli codziennie przekraczają granice własnej mocy, stając się niemal superbohaterami. To duże obciążenie, zwłaszcza, gdy nikt nie pyta o zdanie.

Gdzie dzisiaj byłby Janusz Korczak, komu towarzyszył, jakie teksty pisał?

W tym trudnym czasie Festiwal KORCZAK DZISIAJ pragnie rozmawiać o prawach dzieci i nastolatków, w tym o prawie do teatru, w którego supermoc wierzymy.

Dlatego motto tegorocznej edycji brzmi „Dziecko ma prawo do sztuki”, a wśród zaproszonych spektakli znaleźć można te, które nie unikają tematów bolesnych, ale wzmacniają dzieci w ich supermocach – komunikowania się z przyrodą, rozmowy ze starszymi, przeżywania smutku, ściągania masek dorosłym, radości z zabawy.

Teatr daje prawo do bycia dzieckiem, do rozróby, do twórczej wymiany, do rozmowy o tym, co niełatwe, do mówienia bez wstydu o swoich ciałach i emocjach. Pozwala wspólnie przeprawić się przez morze, spotkać w ciemnym lesie, odnaleźć drogę do domu, polecieć balonem w przestrzeń wyobraźni, zbuntować się i pokrzyczeć. Pozwala, tak jak Korczak, chronić dzieciństwo, wzmacniać wiarę we wspólne działanie, doceniać różnorodność.

Repertuar

W 2022 roku repertuar tworzą polskie i ukraińskie spektakle dla dzieci i młodzieży. Z myślą o dzieciach i młodzieży z Ukrainy, które w wyniku wojny opuściły swój kraj i zamieszkały w Polsce, większość spektakli została przetłumaczona na język ukraiński. Wśród propozycji dla najmłodszych znajdują się także spektakle bez słów, z nurtu eksperymentalnej choreografii i teatru formy.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie organizatora.