null

Rusza nabór do 16. edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa osób, pozująca do zdjęcia
Autor: Centrum Edukacji Obywatelskiej

Nagroda od 15 lat trafia w ręce nauczycielek i nauczycieli, którzy uczą w duchu otwartości, dialogu, tolerancji i poszanowania dla innych. Inspirują innych do działań zgodnych z tymi zasadami oraz odgrywają aktywną rolę w swojej placówce oraz w społeczności lokalnej. Nabór zgłoszeń trwa do 25 września 2022 roku.

Nagroda jest przyznawana nauczycielom, którzy:

  • uczą i wychowują w duchu otwartości i poszanowania dla innych,
  • odgrywają ważną rolę w szkole i społeczności lokalnej,
  • realizują konkretne projekty i działania angażujące dzieci oraz młodzież,
  • ze swoimi działaniami wychodzą poza standard szkolny.

Nabór zgłoszeń trwa do 25 września 2022 roku i jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną. Kandydat/ka powinien/a wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy, do którego należy załączyć wymagane dokumenty tj. minimum dwie rekomendacje, do 5 dodatkowych załączników, esej na temat umieszczony w formularzu zgłoszeniowym. Wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane na platformę.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. W tym celu, należy wypełnić formularz podając dane kandydata/kandydatki, z którą następnie się skontaktujemy z prośbą o wypełnienie całego zgłoszenia. Nauczyciele/ki mogą też sami zgłaszać swoje kandydatury.

Ze wszystkich zgłoszeń kapituła wybierze ok. 10 nominowanych, a spośród nich jednego laureata bądź laureatkę, który/która otrzyma nagrodę główną w wysokości 15 000 zł. Pozostałe osoby otrzymują wyróżnienia i upominki.

Uroczystość wręczenia nagrody i wyróżnień odbędzie się w tym roku 5 listopada w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Uczestnicy i uczestniczki gali będą mieli okazję obejrzeć spektakl pt. “Irena” w reż. Briana Kite, z muzyką Włodka Pawlika, poświęcony Irenie Sendlerowej, którego premiera będzie miała miejsce w sierpniu 2022. Więcej o spektaklu można przeczytać na stronie Teatru.

Kilka słów o Nagrodzie

Nagroda powstała z myślą o wspieraniu nauczycielek i nauczycieli, którzy w swojej pracy z uczniami oraz członkami lokalnych społeczności kierują się wartościami bliskimi patronce Nagrody, Irenie Sendlerowej: szacunkiem dla różnorodności, odpowiedzialnością za innych i odwagą.

Irena Sendlerowa to działaczka społeczna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej uratowała wraz z zespołem ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. Nagroda ustanowiona została przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce w 2006 roku, a pierwsi jej laureaci – Robert Szuchta oraz Norman Conard z USA – zostali  wybrani osobiście przez Irenę Sendlerową. W gronie laureatów i laureatek znajdują się również m.in. Anna Kloza, Marzanna Pogorzelska, Małgorzata Rusiłowicz, Mirosław Skrzypczyk (informacje o wszystkich laureatkach i laureatach można znaleźć tutaj). Laureatką nagrody honorowej została także Bożena Szroeder – wybitna polska animatorka kultury. Skład kapituły przyznającej nagrodę można poznać tutaj. Program nagrody prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: Ewa Kuijpers, ewa.kuijpers@ceo.org.pl, (22) 659-62-03, wew. 106.