null

15. edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

15. jubileuszową edycję kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" poświęcono depresji wśród dzieci i młodzieży, ale również – za sprawą doświadczeń ambasadorów - depresji wśród osób dorosłych, w tym depresji opornej na leczenie. Kampania po raz pierwszy będzie prowadzona w języku polskim i ukraińskim.

CHARYTATYWNY BIEG Z TWARZAMI DEPRESJI

To pierwszy bieg organizowany przez Fundację „Twarze depresji” i Lasy Państwowe, którego partnerem głównym jest Nationale-Nederlanden, a partnerami: Nestle Polska S.A. i Janssen Polska. Zachęcając do aktywności, chcemy przełamywać stereotypy i pokazać, że wysiłek fizyczny jest bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowia psychicznego.

Prawidłowo leczona depresja – poprzez połączenie farmakoterapii i psychoterapii - nie jest przeszkodą, żeby uprawiać sport. Udowodniła to ambasadorka naszego biegu Agnieszka Kobus-Zawojska, wybitna wioślarka, multimedalistka olimpijska, która zdobyła olimpijskie srebro w Tokio, biorąc w tym czasie leki antydepresyjne i korzystając z psychoterapii. Zapraszamy na start biegu na dystansie 5 km, w uroczysku Zimne Doły w Nadleśnictwie Chojnów. Będzie to także okazja do spotkania ze specjalistami i ambasadorami, którzy od 15 edycji towarzyszą „Twarzom Depresji”.

Można też wziąć udział w biegu wirtualnym z każdego zakątka Polski i świata, wystarczy przebiec lub przejść wyznaczoną przez siebie trasę 5 km. Na bieg leśny oraz ten wirtualny można zapisywać się za pośrednictwem strony www.trwarzedepresji.pl/bieg

Cały dochód z wykupionych pakietów startowych, a także pamiątkowych koszulek z wydarzenia, które dostępne są na stronie fundacji w zakładce „Bieg”, będzie przeznaczony na sfinansowanie konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych dla naszych najmłodszych podopiecznych – dzieci i młodzieży, którzy w naszej fundacji korzystają z bezpłatnej, zdalnej pomocy.

15. JUBILEUSZOWA EDYCJA KAMPANII SPOŁECZNEJ „TWARZE DEPRESJI. NIE OCENIAM. AKCEPTUJĘ.”

W 15. edycji kampanii szczególną uwagę zwrócono na dzieci i młodzież, wśród których dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na depresję (dane NFZ za 2017 i 2021). Nasilenie zaburzeń depresyjnych i lękowych wiąże się z wieloma czynnikami, m.in. ze skutkami pandemii oraz wojną w Ukrainie. Fundacja chce zwiększyć świadomość konieczności leczenia depresji również wśród dzieci z Ukrainy, które w Polsce znalazły schronienie. Zarówno polskie, jak i ukraińskie dzieci mają w  fundacji możliwość korzystania z bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

- Powszechną powinna stać się wiedza o tym, że w przypadku dzieci i młodzieży pierwszym krokiem leczenie tej choroby jest psychoterapia, a nie jak u osób dorosłych połączenie farmakoterapii i psychoterapii. U młodych rzadziej specjaliści sięgają po leki. Warto więc pierwsze kroki kierować do psychologa, a nie psychiatry. Wyjątkiem są myśli samobójcze i samookaleczanie – wówczas konieczna jest pilna konsultacja psychiatryczna.  – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”.

Wielu młodych ludzi nie leczy depresji, ponieważ nie mają dostępu do profesjonalnej pomocy lub mają ten dostęp ograniczony z powodu wielomiesięcznych kolejek do psychologów i psychiatrów. W Polsce mamy 450 psychiatrów dziecięcych, co oznacza, że jeden taki specjalista przypada na 15 tysięcy dzieci. Tylko z pomocy naszej fundacji „Twarze depresji” skorzystało przez ostatni rok prawie 1,5 tys. dzieci. 

Organizatorem 15 edycji kampanii jest Fundacja „Twarze depresji”, patronami honorowymi są: Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Lasy Państwowe, partnerem głównym jest: Nationale-Nederlanden, partnerami są: Nestle Polska S.A., Janssen Polska, Fundacja Air Liquide, miasta Warszawa i Łódź.

Miejsce konferencji dotyczącej 15. edycji kampanii i Biegu z Twarzami Depresji: Zimne Doły, Nadleśnictwo Chojnów

Harmonogram Europejskiego Dnia Walki z Depresją z Fundacją „Twarze depresji” 1.10.2022 r.:

godz. 10:30 – rozpoczęcie konferencji prasowej (podczas konferencji będą obecni nasi ambasadorzy, specjaliści zdrowia psychicznego oraz partnerzy)

godz. 11.30 – 12.00 – wywiady indywidualne

godz. 12.00 – 12.30 – rozgrzewka przed biegiem prowadzona przez ambasadora kampanii

godz. 12.30 – start 1. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji

godz. 12.35 – 15.00 –piknik psychoedukacyjny z udziałem naszych ambasadorów –atrakcje dla dzieci zarówno przygotowane przez leśników, jak i naszą fundację.

Więcej informacji: https://twarzedepresji.pl/

Zobacz galerię (2 zdjęć)