13. Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?”

16.10.2021 09:00 - 17.10.2021 09:00

Organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie po raz 13. festiwal WARSZAWA W BUDOWIE podejmuje temat edukacji, zadając w tytule pytanie „Jak robić szkołę?”. Dzieje się to w czasie gorącego sporu o przyszłość szkolnictwa publicznego w Polsce.

Każdy doświadczył obowiązku szkolnego i ma swoją odpowiedź na pytanie, jaka powinna lub nie powinna być szkoła. Zastanawiając się nad wyzwaniami dla edukacji przyszłości, wsłuchiwaliśmy się w głosy wielu środowisk: osób, które się uczą i które nauczają, tych, którzy szkoły budują i tych, którzy piszą o nich książki.

Tytułowe pytanie zadajemy w momencie wzmocnionego przez pandemię kryzysu w oświacie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że problemy wywołane niedoborem miejsca, kadr, środków albo politycznymi napięciami zdarzały się wielokrotnie wcześniej i różnie sobie z nimi radzono. Zadaniem wystawy jest nie tylko diagnozowanie trudności, ale przede wszystkim szukanie rozwiązań i strategii naprawczych, szczególnie obecnie, czyli w czasie niestabilnej organizacji życia codziennego i rosnącej politycznej presji.

WARSZAWA W BUDOWIE z jednej strony angażuje się w komentowanie bieżących spraw, a z drugiej pozostaje nadal festiwalem poświęconym projektowaniu miasta. W ramach wystawy „Jak robić szkołę?” prezentowanej w Muzeum nad Wisłą:

• sprawdzamy, jakie cechy powinna mieć szkoła, by jak najlepiej spełniać swoje zadania,
  • pytamy o to, czego nowo powstające budynki mogą nauczyć się od tych zbudowanych w przeszłości,
  • w sposób syntetyczny patrzymy na sto lat projektowania dla oświaty w Warszawie – zwłaszcza na szkoły powstałe w wyniku przedwojennej akcji budowlanej prezydenta Stefana Starzyńskiego (jako przykład zapomnianego dziedzictwa warszawskiego funkcjonalizmu) i legendarne „tysiąclatki”, czyli szkoły-pomniki tysiąclecia państwa polskiego.

źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Równocześnie zapraszamy na weekendowe warszaty dla nauczycielek i nauczycieli "Przestrzeń jako narzędzie (edukacyjne)"

Warsztaty powstały z myślą o nauczycielach i nauczycielkach pracującymi z dziećmi w wieku 5 - 9 lat. Wspólnie z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki zapraszamy na weekend z architekturą, wypełniony wiedzą i ćwiczeniami, które w prosty sposób można przenieść na grunt codziennej pracy z dziećmi.

Podczas warsztatów poruszymy takie kwestie jak:

- pomysły na wykorzystanie otoczenia do twórczych aktywności

- język, który służy do opisywania przestrzeni

- czym jest architektura dla każdego i każdej z nas

- jak wykorzystać architekturę w działaniach edukacyjnych bez wiedzy eksperckiej

Na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ

PROGRAM WARSZTATÓW

(Jeden zjazd trwa dwa dni. Terminy zjazdów do wyboru: 16-17 października lub 6-7 listopada)

Dzień 1

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

11.00-15.30 prowadzenie: Hanna Zwierzchowska, Katarzyna Witt

• moduł 1

Uruchomić zmysły, rozciągać wyobraźnię. Jak wykorzystywać przestrzeń w edukacji najmłodszych?

Pokażemy jak za pomocą prostych ćwiczeń i zabaw zbadać relację ciało-architektura. Będziemy bazować na ruchu, opowieści i twórczości. Wykorzystamy:

• krótkie ćwiczenia na pobudzenie energii (energizery)
  • krótkie zabawy ruchowe, słowne, rysunkowe na przewietrzenie głowy (odświeżacze)

• moduł 2

Ćwiczenia z myślenia: jak włączać architekturę do zajęć szkolnych

w nauczaniu początkowym?

Przedstawimy przykłady aktywności dla dzieci związane z budowaniem, tworzeniem makiet, konstruowaniem i projektowaniem.

Będziemy posiłkować się:

• zabawami manualnymi z narracją w tle
  • książką „Pan Tom buduje dom” Stefana Themersona
  • ćwiczeniami praktycznymi, które możesz zabrać i zastosować w swojej klasie
  • wskazówkami, jak eksperymentować, aby inaczej angażować dzieci w działanie
  • łączeniem różnych obszarów tematycznych: przyrody, matematyki, kulturoznawstwa

Dzień 2

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie

11.00-15.30 prowadzenie: Marta Baranowska, Katarzyna Domagalska

• moduł 3

Jak rozmawiać o przestrzeni?

Warsztat wokół (powszechnej) edukacji architektonicznej, na którym dowiemy się w jaki sposób myślimy o przestrzeni, jakiego używamy języka aby ją opisać i jak uwrażliwiać na nią najmłodszych. Wykorzystamy do tego:

• mapowanie kwestii: co to jest architektura? Po co nam edukacja architektoniczna?
  • archizasoby Instytutu wspierające edukację, np. narzędzia, publikacje
  • portal sieciujący, mapujący - perspektywa systemowa
  • temat architektury w podstawie programowej
  • narzędzia do zapisywania i mówienia o przestrzeni

Zapisy pod adresem: zapisy@artmusem.pl

Program warsztatów dla nauczycieli i nauczycielek w ramach 13. edycji Festiwalu Warszawa W Budowie „Jak robić szkołę”.