null

"Movie-my na głos" – cykl filmowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Baner ze szczegółami wydarzenia. Po lewej stronie tekst, po prawej stronie grafika kobiety na wózku inwalidzkim

Muzeum POLIN i Fundacja Avalon zapraszają do udziału w sobotnich seansach filmowych "Movi-emy na głos", poruszających tematykę seksualności, niepełnosprawności i praw człowieka. Podczas najbliższego spotkania (26 listopada br.) pokazany zostanie film "Girl" - subtelny portret dorastającej dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka, której marzeniem jest kariera taneczna.

O filmie

Lara wchodzi w trudny czas dorastania i odkrywania własnej tożsamości. Reżyser Lukas Dhont portretuje jej codzienność, relacje z rodziną, lekcje tańca w szkole baletowej i proces odbywania terapii hormonalnej oraz przygotowań do operacji korekty płci. Film był objawieniem festiwalu w Cannes i najlepszym europejskim debiutem 2018 roku, nominowanym do Złotego Globu.

– Podczas piątego już pokazu filmowego będziemy mówić o tożsamości płciowej w kontekście osób z niepełnosprawnościami, poruszymy temat transpłciowości i podwójnej dyskryminacji nieheteronormatywnych osób z niepełnosprawnościami. O swoich doświadczeniach w tym obszarze opowiedzą: Łucja Malendowicz, transpłciowa twórczyni internetowa, członkini Zespołu Eksperckiego Projektu Sekson, oraz Kacper Potępski, aktywista i działacz na rzecz osób LGBTQ+.
To bardzo ważne, aby mówić o seksualności osób z niepełnosprawnościami. Odkrywanie tej seksualności jest szczególnie trudne, kiedy jest ona zakazana, tabuizowana. Będziemy po raz kolejny przywracać miejsce temu tematowi i oddawać głos osobom działającym na rzecz społeczności osób LGBTQ+ z niepełnosprawnościami – mówi Żaneta Krysiak, kierowniczka projektu Sekson.

Pokazy, organizowane w ramach projektu odbywają się co dwa miesiące. Ich celem jest rozpoczęcie szerokiej debaty wokół tematyki niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa, a także przełamywanie barier i stereotypów społecznych. Cykl skierowany jest do osób z niepełnosprawnością ruchową w różnym wieku.

Patronami merytorycznymi cyklu są: Koło Naukowe Synergia SWSP, Koło Naukowe Psychologii Klinicznej SWPS, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Koło Naukowe Disability Studies APS, Stowarzyszenie Mudita.

Muzeum POLIN dba o dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami. W sali konferencyjnej A, w której odbywają się pokazy, zainstalowana jest pętla indukcyjna. Na parkingu od strony ul. Anielewicza wyznaczone są dwa miejsca parkingowe dla zwiedzających z niepełnosprawnościami, natomiast przy wejściu głównym do budynku (ul. Zamenhoffa) znajduje się pochylnia, którą można pokonać z asystą pracowników ochrony. Przy kasach i stanowisku ochrony przy wejściu głównym dostępne są bezpłatnie wózki dla osób dorosłych.


Więcej informacji znajduje się na stronie muzeum POLIN.