null

„Dzieci i młodzież online. Instrukcja obsługi” - konferencja dla nauczycieli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
08.12.2023 09:00 - 08.12.2023 16:00

Celem konferencji jest podniesienie świadomości nauczycieli na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet, a także przekazanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do bezpiecznego korzystania z Internetu przez uczniów. Spotkanie odbędzie się w piątek 8 grudnia 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w sali Ziemia obiecana, przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w godz. 9:00-16:00

Program

9.00 - 9.10 Recepcja

9.10-9.20 Otwarcie konferencji

9.20 – 10.00 dr Monika Przybysz, referat pt. „W sieci Sieci: wyzwania, zagrożenia i ryzykowne zachowania młodzieży"
Referat zostanie poświęcony kluczowym uwarunkowaniom obecności młodych ludzi w przestrzeni mediów społecznościowych, a więc algorytmizacji, personalizacji treści, fake newsom, hejtowi, a także mechanizmom, które platformy społecznościowe wykorzystują do wydłużenia czasu spędzanego przez użytkowników w social media. Ponadto, zostaną omówione wyniki badań związanych z nadużywaniem ekranów: mechanizmy procesów uzależnienia i ich konsekwencje dla młodzieży.

10.00 – 10.40 Bogna Białecka, referat pt. „Higiena cyfrowa w szkole”
Czy wystarczy zwiększyć świadomość młodzieży co do zagrożeń związanych z światem wirtualnym i ufać, że podejmą zdrowe decyzje? Dlaczego smartfonowi bliżej do kokainy niż do zwykłej rozrywki? Co możemy zrobić by pomóc im uchronić się przed uzależnieniem?

10.40 – 11.10 Panel dyskusyjny / moderator Dobromiła Wrońska

11.10 – 11.40 Przerwa kawowa

11.40 – 12.20 Aleksandra Jankowiak, Monika Candela Łaguniak, referat, pt. “Smartfony w szkole - systemowa edukacja medialna i nowe trendy edukacyjne w Europie.”
Podczas konferencji rozważymy, czy dzieci powinny mieć smartfony w szkole, analizując aspekty neurobiologiczne, edukacyjne, technologiczne i społeczne. Opowiemy o tym, dlaczego praca systemowa stanowi kluczowy filar skutecznej edukacji medialnej. Poprzez przedstawienie przykładów dobrych praktyk z różnych części świata, pokażemy sposoby funkcjonowania technologii cyfrowej w szkołach.

12.20 – 13.00 dr Małgorzata Golonka-Wójcik referat pt. “Bullying szkolny oraz system monitorowania i zapobiegania RESQL”
Bullying to prześladowanie i dręczenie rówieśnicze to niestety powszechne zjawisko w polskich szkołach. Bullying fizyczny, werbalny a także relacyjny ma poważne konsekwencje zarówno krótko jak i długoterminowe. Jednak uczniowie zgłaszają jedynie około 30% incydentów bullyingowych. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiegać dowiedzą się Państwo podczas spotkania.

13.00 – 13.30 Panel dyskusyjny/ moderator Dobromiła Wrońska

13.30 – 14.30 Przerwa kawowa

14.30 – 15.30 Oliwia Chojnacka, referat pt. “Popularne platformy i nowe rozwiązania technologiczne - zagrożenia, szanse, wyzwania.”
Ważnym aspektem bezpiecznego korzystania z każdej, zwłaszcza nowej technologii, której zagrożenia nie zostały jeszcze dokładnie zbadane, jest świadomość potencjalnych niebezpiecznych konsekwencji. Podczas wykładu omówione zostaną zagrożenia oraz treści szkodliwe obecne na platformach, z których korzystają najmłodsi użytkownicy Internetu.

15.30 - 15.45 Panel dyskusyjny/ Dobromiła Wrońska

15.45 – 16.00 Zakończenie, podsumowanie konferencji


Rejestracja

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji.

Aby wziąć udział w konferencji, należy przesłać zgłoszenie przez formularz do dnia 6 grudnia 2023 roku.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.