Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Matematyka dla Ciekawych Świata - kolejna (IX) edycja

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 26 lutego, 2018 - 14:24
Uczysz się w liceum lub technikum, lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze.

W tym roku, w grupie licealnej (do której zaproszeni są oczywiście także uczniowie techników) zajmiemy się głównie tematem nieskończoności. Będziemy zajmować się tym, co matematycy nazywają podstawami matematyki, co jednak sprawiało zawsze samym matematykom najwięcej trodności. To pytania o nieskończoność, o liczenie i przeliczanie. Czy jest jedna nieskończoność? A może jest ich wiele? Jeśli tak, jak je rozróżnić? porównać? 

Zajmiemy się także pytaniami o liczenie rzeczy znacznie prostszych niż nieskończność, a których liczenie także sprawia matematyce do dziś ogromne trudności. To proste pytania. Na przykład, ile trzeba mieć kolorów, by móc pokolorować każdą mapę tak, by żadne dwa sąsiadujące państwa nie były tego samego koloru?

Spotkania będą odbywać się co tydzień od 1 marca do 7 czerwca 2018 r., na kampusie ochockim UW (zaczniemy po feriach szkolnych, oczywiście zrobimy przerwę na Święta Wielkanocne i inne dni wolne). Każde ze spotkań potrwa około trzech godzin. Prowadzić je będą pracownicy naukowi i studenci Uniwersytetu – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki. Będą także wykładowcy i studenci Politechniki Warszawskiej. Ważnym elementem spotkań jest przerwa na ciastka!

Biorąc regularnie udział w zajęciach, zdobędziesz certyfikat ukończenia kursu, będziesz też zbierać punkty dla swojej szkoły w naszej rywalizacji zespołowej. 

Dzięki wsparciu Urzędu M.St. Warszawy uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Żeby wziąć udział, musisz jednak zarejestrować się i otrzymać potwierdzenie przyjęcia. Rejestracja będzie odbywać się w dniach 5-17 lutego 2018 r. 

Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którzy po prostu chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna.

Informacje na stronie: http://ciekawi.icm.edu.pl/drupal/